
Kevin Schade målskytt när Brentford sänkte Ipswich
- Brentford-seger med 1–0 mot Ipswich
- Brentfords fjärde seger på de senaste fem matcherna
- Kevin Schade matchvinnare för Brentford
Målet i första halvleken blev matchens enda när Brentford vann med 1–0 (1–0) borta mot Ipswich i Premier League.
I och med detta har Brentford fyra raka segrar i Premier League.
Fulham nästa för Brentford
Ipswich har två oavgjorda och tre förluster och 4–12 i målskillnad på de senaste fem matcherna. Det här var Ipswichs tionde uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Brentfords åttonde uddamålsseger.
Med två omgångar kvar är Ipswich på 18:e plats i tabellen, medan Brentford är på åttonde plats. Ett fint lyft i tabellen för Brentford som så sent som den 11 april låg på tolfte plats.
Säsongens första möte lagen emellan vann Brentford med 4–3.
I nästa match möter Ipswich Leicester borta och Brentford möter Fulham hemma. Båda matcherna spelas söndag 18 maj 16.00.
Ipswich–Brentford 0–1 (0–1)
Premier League, Portman Road Stadium
Mål: 0–1 (18) Kevin Schade (Bryan Mbeumo).
Varningar, Ipswich: Jack Taylor, George Hirst. Brentford: Michael Kayode, Christian Norgaard, Yoane Wissa, Yehor Yarmolyuk.
Form senaste fem matcherna (segrar-oavgjorda-förluster):
Ipswich: 0-2-3
Brentford: 4-1-0
Nästa match:
Ipswich: Leicester City FC, borta, 18 maj
Brentford: Fulham FC, hemma, 18 maj
Den här artikeln handlar om: