Nyheter

Negativt Bajenbesked ikväll – nyckelspelaren missar matchen

ANNONS

AIK satte press på Hammarby genom att besegra BP med 2-0 i dag. Inför morgondagens match mot Örebro släppte Bajen i kväll sin matchtrupp. Den innehöll ett negativt besked. 

Henok Goitoms dubbel borta mot Brommapojkarna innebär att Hammarby har pressen på sig att leverera tre poäng i morgon mot Örebro.

Det skiljer fem poäng mellan lagen just nu inför Hammarbys hängmatch. När matchtruppen nyligen släpptes så stod det klart att Bajen tvingas klara sig utan nyckelspelaren Jeppe Andersen. Dansken har ådragit sig en axelskada och ställs över.

Däremot är den notoriske målskytten Nikola Djurdjic uttagen – trots att han åkt på en del smällar de sista matcherna.

1. Johan Wiland 2. Simon Sandberg 3. Neto Borges 4. Bjørn Paulsen 5. David Fällman 6. Jiloan Hamad 7. Imad Khalili 9. Sander Svendsen 10. Kennedy Bakircioglu 11. Vladimir Rodić 13. Mads Fenger 14. Junes Barny 16. Leo Bengtsson 19. Junior 22. Muamer Tanković 25. Davor Blažević 40. Nikola Djurdjić 77. Mats Solheim

Jeppe Andersen missar matchen på grund av känning i axeln.

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
torsdag 28 september
18:30 Frosinone - Fiorentina Serie A
18:30 Monza - Bologna Serie A
19:00 Örebro - Utsikten Superettan
19:00 Trelleborg - Jönköping Superettan
19:00 Örgryte - Gais Superettan
19:00 Sundsvall - Gefle Superettan
19:00 Nyköbing - Århus Danska cupen
19:00 Celta Vigo - Alaves La Liga
19:00 Granada - Real Betis La Liga
20:45 Genoa - Roma Serie A
21:30 Osasuna - Atletico Madrid La Liga
fredag 29 september
02:30 Boca Juniors - Palmeiras Copa Libertadores
18:30 Paderborn - Schalke 2. Bundesliga
18:30 Hamburg - Fortuna Düsseldorf 2. Bundesliga
18:30 RB Leipzig - Essen Bundesliga damer
18:30 Kolding - Thisted Danska ligan, damer
19:00 Hilleröd - Horsens Danmark Division 1
19:00 Vendsyssel - Ålborg Danmark Division 1
20:30 Hoffenheim - Borussia Dortmund Bundesliga
21:00 Sheffield W - Sunderland Championship
21:00 Barcelona - Sevilla La Liga
lördag 30 september
13:00 Århus - Köge Danska ligan, damer
13:00 Gamla Upsala - Umeå Elitettan
13:00 Hansa Rostock - Eintracht Braunschweig 2. Bundesliga
13:00 Hannover - Wehen 2. Bundesliga
13:00 Karlsruhe - Kiel 2. Bundesliga
13:30 Aston Villa - Brighton Premier League
13:30 Southampton - Leeds Championship
14:00 Bromölla - Linköping Elitettan
14:00 Werder Bremen - Hoffenheim Bundesliga damer
14:00 SönderjyskE - B93 Köpenhamn Danmark Division 1
14:00 Häcken U - Sundsvall Elitettan
14:00 Getafe - Villarreal La Liga
14:00 Mallbacken - Jitex Elitettan
15:00 Lecce - Napoli Serie A
15:00 Köpenhamn - Midtjylland Superligaen
15:00 Djurgården - Halmstad Allsvenskan
15:00 Trelleborg - Rössö Elitettan
15:30 Heidenheim - Union Berlin Bundesliga
15:30 Wolfsburg - Eintracht Frankfurt Bundesliga
15:30 Köln - Stuttgart Bundesliga
15:30 Mainz - Bayer Leverkusen Bundesliga
15:30 Nordsjælland - Bröndby Danska ligan, damer
15:30 Bochum - Borussia M'gladbach Bundesliga
16:00 Falkenberg - Oddevold Ettan södra
16:00 Everton - Luton Premier League
16:00 AIK - Alingsås Elitettan
16:00 Hull - Plymouth Championship
16:00 Ross County - Hearts Skottland Premiership
16:00 Manchester U - Crystal Palace Premier League
16:00 Wolverhampton - Manchester C Premier League
16:00 West Ham - Sheffield U Premier League
16:00 Newcastle - Burnley Premier League
16:00 Bournemouth - Arsenal Premier League
16:15 Rayo Vallecano - Mallorca La Liga
17:30 Norrköping - Kalmar Allsvenskan
18:00 Milan - Lazio Serie A
18:30 Tottenham - Liverpool Premier League
18:30 Leipzig - Bayern München Bundesliga
18:30 Girona - Real Madrid La Liga
20:30 Hertha Berlin - St Pauli 2. Bundesliga
20:45 Salernitana - Inter Serie A
21:00 Real Sociedad - Athletic Bilbao La Liga
21:00 Waalwijk - Ajax Eredivisie
söndag 01 oktober
12:30 Bologna - Empoli Serie A
12:30 Aston Villa - Manchester U Women’s Super League
13:00 Köge - Helsingör Danmark Division 1
13:00 Hammarby - Uppsala Allsvenskan, damer
13:00 Blackburn - Leicester Championship
13:00 Brommapojkarna - Kristianstad Allsvenskan, damer
13:30 Elversberg - Greuther Furth 2. Bundesliga
13:30 Nürnberg - Magdeburg 2. Bundesliga
13:30 Osnabrück - Kaiserslautern 2. Bundesliga
14:00 Fredericia - Naestved Danmark Division 1
14:00 Almeria - Granada La Liga
14:00 Eintracht Frankfurt - Wolfsburg Bundesliga damer
14:00 Randers - Silkeborg Superligaen
15:00 Häcken - AIK Allsvenskan
15:00 Eskilstuna United - Bollstanäs Elitettan
15:00 KIF Örebro - Piteå Allsvenskan, damer
15:00 Vittsjö - Linköping Allsvenskan, damer
15:00 Udinese - Genoa Serie A
15:00 Nottingham - Brentford Premier League
15:00 Västerås - Trelleborg Superettan
15:00 Sirius - Degerfors Allsvenskan
15:00 Djurgården - Kalmar Allsvenskan, damer
15:00 Fortuna Hjörring - Ålborg Danska ligan, damer
15:30 Darmstadt - Werder Bremen Bundesliga
16:15 Alaves - Osasuna La Liga
17:00 Hobro - Kolding Danmark Division 1
17:30 Hammarby - Göteborg Allsvenskan
17:30 Freiburg - Augsburg Bundesliga
17:30 Chelsea - Tottenham Women’s Super League
17:30 Mjällby - Värnamo Allsvenskan
18:00 Viborg - Århus Superligaen
18:00 Atalanta - Juventus Serie A
18:30 Real Betis - Valencia La Liga
20:45 Roma - Frosinone Serie A
21:00 Atletico Madrid - Cadiz La Liga
måndag 02 oktober
14:00 OKMK - Al Quwa Al Jawiya AFC Champions League
18:30 Sassuolo - Monza Serie A
18:30 Torino - Verona Serie A
19:00 Brage - Skövde AIK Superettan
19:00 Elfsborg - Varberg Allsvenskan
19:00 Utsikten - AFC Eskilstuna Superettan
19:00 Odense - Lyngby Superligaen
19:00 Jönköping - Östersund Superettan
19:00 Växjö - Rosengård Allsvenskan, damer
19:00 Norrköping - Häcken Allsvenskan, damer
19:10 Malmö - Brommapojkarna Allsvenskan
19:30 Bayern München - Köln Bundesliga damer
20:00 Al Nassr - Istiqlol Dushanbe AFC Champions League
20:00 Al Nassr - Istiqlol Dushanbe AFC Champions League
20:45 Fiorentina - Cagliari Serie A
21:00 Las Palmas - Celta Vigo La Liga
21:00 Fulham - Chelsea Premier League
tisdag 03 oktober
16:00 Navbahor Namangan - Mumbai City AFC Champions League
18:45 Union Berlin - Braga EUROPA: Champions League
18:45 FC Salzburg - Real Sociedad EUROPA: Champions League
19:00 Helsingborg - Örebro Superettan
19:00 Gefle - Örgryte Superettan
19:00 Landskrona - Sundsvall Superettan
19:00 Gais - Öster Superettan
20:30 Luton - Burnley Premier League
21:00 Stoke - Southampton Championship
21:00 Köpenhamn - Bayern München EUROPA: Champions League
21:00 Manchester U - Galatasaray EUROPA: Champions League
21:00 Inter - Benfica EUROPA: Champions League
21:00 Napoli - Real Madrid EUROPA: Champions League
21:00 PSV - Sevilla EUROPA: Champions League
21:00 Lens - Arsenal EUROPA: Champions League
onsdag 04 oktober
02:30 Fortaleza - Corinthians Copa Sudamericana
14:00 Zhejiang Professional - Melbourne City AFC Champions League
18:45 Atletico Madrid - Feyenoord EUROPA: Champions League
18:45 Antwerpen - Shaktar Donetsk EUROPA: Champions League
20:45 Rotherham - Bristol C Championship
21:00 Celtic - Lazio EUROPA: Champions League
21:00 Borussia Dortmund - Milan EUROPA: Champions League
21:00 Newcastle - PSG EUROPA: Champions League
21:00 Porto - Barcelona EUROPA: Champions League
21:00 Röda Stjärnan - Young Boys EUROPA: Champions League
21:00 Leipzig - Manchester C EUROPA: Champions League
00:00 Defensa y Justicia - LDU Quito Copa Sudamericana
torsdag 05 oktober
02:30 Internacional - Fluminense Copa Libertadores
16:30 FC Astana - Viktoria Plzen UEFA Europa Conference League
18:45 Sporting Lissabon - Atalanta UEFA Europa League
18:45 Rakow - Sturm Graz UEFA Europa League
18:45 Klaksvik - Lille UEFA Europa Conference League
18:45 Olimpija Ljubljana - Slovan Bratislava UEFA Europa Conference League
18:45 Real Betis - Sparta Prag UEFA Europa League
18:45 FC Ballkani - Dinamo Zagreb UEFA Europa Conference League
18:45 Aris Limassol - Rangers UEFA Europa League
18:45 Marseille - Brighton UEFA Europa League
18:45 Gent - Maccabi Tel Aviv UEFA Europa Conference League
18:45 TSC Backa Topola - Olympiakos UEFA Europa League
18:45 Freiburg - West Ham UEFA Europa League
18:45 Breidablik - Zorya Luhansk UEFA Europa Conference League
18:45 Bodö/Glimt - Club Brügge UEFA Europa Conference League
18:45 Besiktas - Lugano UEFA Europa Conference League
18:45 AEK Aten - Ajax UEFA Europa League
19:00 Andorra CF - Real Zaragoza LaLiga2
21:00 Spartak Trnava - Fenerbahce UEFA Europa Conference League
21:00 Fiorentina - Ferencvaros UEFA Europa Conference League
21:00 Cukaricki - Genk UEFA Europa Conference League
21:00 Nordsjälland - Ludogorets UEFA Europa Conference League
21:00 Liverpool - Royale Union SG UEFA Europa League
21:00 Aston Villa - Zrinjski Mostar UEFA Europa Conference League
21:00 AZ Alkmaar - Legia Warszawa UEFA Europa Conference League
21:00 Toulouse - LASK Linz UEFA Europa League
21:00 Molde - Bayer Leverkusen UEFA Europa League
21:00 Häcken - Qarabag UEFA Europa League
21:00 PAOK Saloniki - Eintracht Frankfurt UEFA Europa Conference League
21:00 Roma - Servette UEFA Europa League
21:00 Slavia Prag - Sheriff Tiraspol UEFA Europa League
21:00 Villarreal - Rennes UEFA Europa League
21:00 Maccabi Haifa - Panathinaikos UEFA Europa League
21:00 Aberdeen - HJK Helsingfors UEFA Europa Conference League
fredag 06 oktober
02:30 Palmeiras - Boca Juniors Copa Libertadores
18:00 Rosengård - Djurgården Allsvenskan, damer
18:00 Linköping - Piteå Allsvenskan, damer
18:00 Häcken - Vittsjö Allsvenskan, damer
18:30 Fredericia - SönderjyskE Danmark Division 1
18:30 Wolfsburg - Nürnberg Bundesliga damer
18:30 Kaiserslautern - Hannover 2. Bundesliga
18:30 Fortuna Düsseldorf - Osnabrück 2. Bundesliga
18:30 Empoli - Udinese Serie A
19:00 B93 Köpenhamn - Hilleröd Danmark Division 1
19:00 Silkeborg - Lyngby Superligaen
19:00 Horsens - Ålborg Danmark Division 1
20:30 Manchester U - Arsenal Women’s Super League
20:30 Borussia M'gladbach - Mainz Bundesliga
20:45 Lecce - Sassuolo Serie A
21:00 Birmingham - West Bromwich Championship
21:00 Athletic Bilbao - Almeria La Liga
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 Malmö FF 24 16 4 4 30 52
2 IF Elfsborg 24 16 3 5 26 51
3 BK Häcken 24 15 2 7 25 47
4 Djurgårdens IF 24 12 4 8 5 40
5 Hammarby IF 24 11 5 8 2 38
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 Kalmar FF 24 10 6 8 -3 36
7 IFK Norrköping 24 10 5 9 5 35
8 Mjällby AIF 24 10 4 10 -1 34
9 IFK Värnamo 24 10 2 12 -1 32
10 IFK Göteborg 24 7 8 9 -1 29
11 Halmstads BK 24 8 5 11 -16 29
12 AIK 24 7 7 10 -2 28
13 IF Brommapojkarna 24 8 3 13 -9 27
14 IK Sirius 24 7 5 12 0 26
15 Degerfors IF 24 7 2 15 -28 23
16 Varbergs BoIS 24 3 5 16 -32 14
Expressen Premium Max visar
lördag 30 september
13:00 Gamla Upsala - Umeå Elitettan
14:00 Mallbacken - Jitex Elitettan
14:00 Bromölla - Linköping Elitettan
14:00 Häcken U - Sundsvall Elitettan
15:00 Trelleborg - Rössö Elitettan
16:00 AIK - Alingsås Elitettan
söndag 01 oktober
15:00 Eskilstuna United - Bollstanäs Elitettan