Östersunds FK

PÅ FD: S e x dagar kvar – trycket på AIK – nu börjar det

ANNONS

När vi rapporterade det här senast i december så återstod då 66 dagar till Svenska cupens premiär. Nu har 66 blivit sex. FotbollDirekts utsända är nyss hemkomna från ett halvdussin olika utlandsläger.

Förbundet har sedan länge släppt ett spelschema med datum och tider.

Nu på lördagen den 16 februari kickar svenska cupen i gång med bland annat AIK-Jönköpings Södra, Häcken-Brage och Örebro-Gais. Omgång 1 i gruppspelet spelas 16-18 februari, omgång 2 spelas 22-25 februari och omgång 3 spelas 2-3 mars.

Här nedan hittar du spelschemat som FotbollDirekt sammanställt. Bland mycket annat – kommer AIK att motsvara favorittrycket i egenskap av svenska mästare. Rikard Norling och kompani i en grupp med Jönköping, Örgryte och Norrby.

Grupp 1.

Omgång 1, 16 februari

AIK-Jönköpings Södra (16 februari klockan 14, Friends Arena), Örgryte, Norrby (16 februari klockan 14, Valhalla IP).

Omgång 2,

Norrby-AIK (24 februari klockan 17, Borås Arena), Örgryte-Jönköpings Södra (24 februari klockan 17, Valhalla IP).

Omgång 3,

Jönköpings Södra-Norrby (2 mars klockan 14, Slättens IP), AIK-Örgryte (2 mars klockan 14, Friends Arena)

Grupp 2.

Omgång 1

Assyriska Turabdin-AFC Eskilstuna (17 februari klockan 15, Tipshallen Jönköping), IFK Norrköping-IFK Värnamo (17 februari klockan 17, Östgötaporten)

Omgång 2

AFC Eskilstuna-IFK Värnamo (23 februari klockan 16, Tunavallen )

Assyriska Turabdin-IFK Norrköping (24 februari klockan 19 Tipshallen Jönköping),

Omgång 3

IFK Värnamo-Assyriska Turabdin (2 mars klockan 14. Ljusseveka konstgräs), IFK Norrköping-AFC Eskilstuna (2 mars klockan 14, Östgötaporten)

Grupp 3.

Omgång 1

Malmö FF-Degerfors (17 februari klockan 15, spelplats ej angiven), Falkenberg-Öster (17 februari klockan 15, Kristineslätts IP)

Omgång 2

Öster-Malmö FF (23 februari klockan 16. Tipshallen Växjö), Falkenberg-Degerfors (23 februari klockan 16, Kristineslätts IP)

Omgång 3

Degerfors-Öster (2 mars klockan 16, Stora Valla B-plan), Malmö FF-Falkenberg (2 mars klockan 16, spelplats ej angiven)

Grupp 4.

Omgång 1

Hammarby-Varberg (18 februari klockan 19, Tele2 Arena), Eskilsminne-Dalkurd (18 februari klockan 19, Olympiafältet plan 10)

Omgång 2

Eskilsminne-Hammarby (24 februari klockan 15, Olympiafältet plan 10)

Omgång 3

Hammarby-Dalkurd (4 mars klockan 19, Tele2 Arena), Varberg-Eskilsminne (4 mars klockan 19, Övrevi)

Grupp 5.

Omgång 1

Häcken-Brage (16 februari klockan 14, Bravida Arena) FC Rosengård-Brommapojkarna (16 februari klockan 14, spelplats ej angiven)

Omgång 2

Rosengård-Häcken (24 februari klockan 15, spelplats ej angiven), Brommapojkarna-Brage (24 februari klockan 15, Grimsta IP)

Omgång 3

Brage-Rosengård (2 mars klockan 16, Domnarvsvallen), Häcken-Brommapojkarna (2 mars klockan 16, Bravida Arena)

Grupp 6.

Omgång 1

Östersund-Halmstad (16 februari klockan 16, Jämtkraft Arena), Karlstad BK-Sirius (16 februari klockan 16, spelplats ej angiven)

Omgång 2

Karlstad BK-Östersund (23 februari klockan 14, spelplats ej angiven), Sirius-Halmstad (23 februari klockan 14, Lötens IP)

Omgång 3

Östersund-Sirius (3 mars klockan 15, Jämtkraft Arena), Halmstad-Karlstad BK (3 mars klockan 15, Skedalaheds IP)

Grupp 7.

Omgång 1

Djurgården-IK Frej (17 februari klockan 15, Tele2 Arena), Hässleholms IF-Elfsborg (17 februari klockan 15, spelplats ej angiven)

Omgång 2

Hässleholms IF-Djurgården (23 februari klockan 14, spelplats ej angiven), Elfsborg-Hässleholm (23 februari klockan 14, Borås Arena)

Omgång 3

Djurgården-Elfsborg (3 mars klockan 15, Tele2 Arena) IK Frej-Hässleholms IF (3 mars klockan 15, Vikingavallen)

Grupp 8.

Omgång 1

Örebro-Gais (16 februari klockan 16, Behrn Arena), Nyköpings BIS-IFK Göteborg (17 februari klockan 15, Rosvalla IP)

Omgång 2

Nyköpings BIS-Örebro (24 februari klockan 15, Rosvalla IP), IFK Göteborg-Gais (25 februari klockan 19, Bravida Arena)

Omgång 3

Gais-Nyköpings BIS (3 mars klockan 17, Bravida Arena), Örebro-IFK Göteborg (3 mars klockan 17, Behrn Arena)

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
lördag 13 april
12:00 Freiburg - Wolfsburg Bundesliga damer
13:00 Stockholm Internazionale - Karlbergs BK Ettan norra
13:00 Eskilstuna - Jitex Elitettan
13:00 Paderborn - Karlsruhe 2. Bundesliga
13:00 Onsala - Ljungskile Ettan södra
13:00 Vasalund - Täby FK Ettan norra
13:00 Ängelholm - Rosengård Ettan södra
13:00 Wehen - Fortuna Düsseldorf 2. Bundesliga
13:00 Kolding - Vendsyssel Danmark Division 1
13:00 Kiel - Osnabrück 2. Bundesliga
13:00 Piteå - AFC Eskilstuna Ettan norra
13:00 Brommapojkarna - Linköping Allsvenskan, damer
13:30 Leeds - Blackburn Championship
13:30 Newcastle - Tottenham Premier League
14:00 Malmo FF Women - Umeå Elitettan
14:00 Sundsvall - Gamla Upsala Women Elitettan
14:00 Atletico Madrid - Girona La Liga
14:00 Århus - Bröndby Danska ligan, damer
15:00 Djurgården - Trelleborg Allsvenskan, damer
15:00 KIF Örebro - Hammarby Allsvenskan, damer
15:00 Mjällby - AIK Allsvenskan
15:00 Landskrona - Oddevold Superettan
15:00 Varbergs BoIS - Östersund Superettan
15:00 Lecce - Empoli Serie A
15:00 Häcken - Norrköping Allsvenskan, damer
15:30 Borussia M'gladbach - Borussia Dortmund Bundesliga
15:30 Leipzig - Wolfsburg Bundesliga
15:30 Bochum - Heidenheim Bundesliga
15:30 Mainz - Hoffenheim Bundesliga
15:30 Bayern München - Köln Bundesliga
16:00 Brentford - Sheffield U Premier League
16:00 Nottingham - Wolverhampton Premier League
16:00 Jönköping - Falkenberg Ettan södra
16:00 Nordic United - Sollentuna Ettan norra
16:00 Torslanda IK - Olympic Ettan södra
16:00 West Bromwich - Sunderland Championship
16:00 Burnley - Brighton Premier League
16:00 Bollstanäs - Kalmar Elitettan
16:00 Manchester C - Luton Premier League
16:15 Rayo Vallecano - Getafe La Liga
17:30 Västerås SK - Halmstad Allsvenskan
18:00 Torino - Juventus Serie A
18:30 Mallorca - Real Madrid La Liga
18:30 Stuttgart - Eintracht Frankfurt Bundesliga
18:30 Helsingör - Hilleröd Danmark Division 1
18:30 Bournemouth - Manchester U Premier League
19:00 Kolding - Nordsjælland Danska ligan, damer
20:30 Schalke - Nürnberg 2. Bundesliga
20:45 Bologna - Monza Serie A
21:00 Cadiz - Barcelona La Liga
söndag 14 april
12:00 Sunnanå - Alingsås Elitettan
12:30 Napoli - Frosinone Serie A
13:00 Umeå - Karlstad Ettan norra
13:00 Tottenham - Leicester FA-cupen, damer
13:00 Piteå - Växjö Allsvenskan, damer
13:00 AIK - Kristianstad Allsvenskan, damer
13:00 Trelleborgs FF - Sandvikens IF Superettan
13:00 Örebro Syrianska - Friska Viljor FC Ettan norra
13:00 Ross County - Glasgow Rangers Skottland Premiership
13:30 Magdeburg - Hamburg 2. Bundesliga
13:30 St Pauli - Elversberg 2. Bundesliga
13:30 Eintracht Braunschweig - Hannover 2. Bundesliga
14:00 Las Palmas - Sevilla La Liga
14:00 Fredericia - SönderjyskE Danmark Division 1
14:00 Kalmar - IFK Göteborg Allsvenskan
14:00 Norrköping - Gais Allsvenskan
15:00 West Ham - Fulham Premier League
15:00 Mallbacken - Uppsala Elitettan
15:00 Rosengård - Vittsjö Allsvenskan, damer
15:00 Helsingborg - Utsikten Superettan
15:00 Sassuolo - Milan Serie A
15:00 Liverpool - Crystal Palace Premier League
15:00 Fortuna Hjorring - Köge Danska ligan, damer
15:30 Darmstadt - Freiburg Bundesliga
15:35 Manchester U - Chelsea FA-cupen, damer
16:00 Hammarby TFF - Assyriska FF Ettan norra
16:00 Karlstad - Stocksund Ettan norra
16:00 Torn - Oskarshamns AIK Ettan södra
16:00 Norrby - Ariana Ettan södra
16:15 Granada - Alaves La Liga
16:30 Djurgården - Sirius Allsvenskan
16:30 Värnamo - Malmö Allsvenskan
16:45 Ajax - Twente Eredivisie
17:00 FC Trollhättan - Tvååker Ettan södra
17:30 Bayer Leverkusen - Werder Bremen Bundesliga
17:30 Arsenal - Aston Villa Premier League
18:00 Midtjylland - Köpenhamn Superligaen
18:00 Udinese - Roma Serie A
18:30 Athletic Bilbao - Villarreal La Liga
18:30 Duisburg - Bayern München Bundesliga damer
19:45 Arsenal - Bristol C Women’s Super League
20:45 Inter - Cagliari Serie A
21:00 Real Sociedad - Almeria La Liga
00:00 Gotham Women - Kansas City USA NWSL Women
måndag 15 april
18:30 Fiorentina - Genoa Serie A
19:00 Häcken - Brommapojkarna Allsvenskan
19:00 Gefle - Degerfors Superettan
19:00 Silkeborg - Nordsjälland Superligaen
19:00 Örgryte - Brage Superettan
19:10 Hammarby - Elfsborg Allsvenskan
19:30 Hoffenheim - Köln Bundesliga damer
20:45 Atalanta - Verona Serie A
21:00 Chelsea - Everton Premier League
21:00 Osasuna - Valencia La Liga
tisdag 16 april
18:00 Al Ain - Al Hilal Riyadh AFC Champions League
19:00 Öster - Örebro Superettan
21:00 Barcelona - PSG EUROPA: Champions League
21:00 Borussia Dortmund - Atletico Madrid EUROPA: Champions League
21:00 Southampton - Preston Championship
onsdag 17 april
12:00 Ulsan HD - Yokohama F. Marinos AFC Champions League
20:00 Chelsea - Aston Villa Women’s Super League
21:00 Dundee FC - Glasgow Rangers Skottland Premiership
21:00 Manchester C - Real Madrid EUROPA: Champions League
21:00 Bayern München - Arsenal EUROPA: Champions League
torsdag 18 april
18:00 SönderjyskE - Vendsyssel Danmark Division 1
18:45 Fiorentina - Viktoria Plzen UEFA Europa Conference League
18:45 Lille - Aston Villa UEFA Europa Conference League
21:00 Roma - Milan UEFA Europa League
21:00 West Ham - Bayer Leverkusen UEFA Europa League
21:00 Atalanta - Liverpool UEFA Europa League
21:00 Marseille - Benfica UEFA Europa League
21:00 Fenerbahce - Olympiakos UEFA Europa Conference League
21:00 PAOK Saloniki - Club Brügge UEFA Europa Conference League
fredag 19 april
18:30 Elversberg - Schalke 2. Bundesliga
18:30 Nürnberg - Paderborn 2. Bundesliga
18:30 Leipzig - Bayer Leverkusen Bundesliga damer
18:30 Genoa - Lazio Serie A
19:00 Umeå - Sunnanå Elitettan
19:00 B 93 - Naestved Danmark Division 1
19:00 Hilleröd - Köge Danmark Division 1
19:00 Stocksund - Vasalund Ettan norra
19:00 Norrköping - Djurgården Allsvenskan, damer
19:00 Randers - Odense Superligaen
19:00 Ariana - Ängelholm Ettan södra
19:00 Horsens - Helsingör Danmark Division 1
20:30 Eintracht Frankfurt - Augsburg Bundesliga
20:45 Inverness - Raith Skottland Premiership
20:45 Cagliari - Juventus Serie A
21:00 Oxford United - Stevenage League One
21:00 Athletic Bilbao - Granada La Liga
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 Djurgårdens IF 3 2 1 0 5 7
2 Mjällby AIF 3 2 1 0 4 7
3 Malmö FF 2 2 0 0 6 6
4 IK Sirius 3 2 0 1 2 6
5 Halmstads BK 3 2 0 1 -1 6
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 AIK 3 1 2 0 1 5
7 IF Brommapojkarna 2 1 1 0 4 4
8 IF Elfsborg 2 1 1 0 1 4
9 Hammarby IF 2 1 0 1 0 3
10 IFK Göteborg 3 1 0 2 -3 3
11 Gais 3 1 0 2 -4 3
12 IFK Norrköping 3 1 0 2 -6 3
13 BK Häcken 2 0 1 1 -1 1
14 IFK Värnamo 2 0 1 1 -1 1
15 Västerås SK FK 3 0 0 3 -3 0
16 Kalmar FF 3 0 0 3 -4 0