Svenska cupen

''Jag tror han känner skuld och skam''

ANNONS

Alexander Jeremejeff med ett rött kort i cupfinalen mot Hammarby.

– Jag tror han känner skuld och skam, säger SVT:s expert Markus Johannesson.

Nej, det blev ingen ny cuptitel för Häcken den här gången.

Förlust mot Hammarby efter ett straffdrama.

Och det blev rejält kokande när Alexander Jeremejeff som satte sin panna mot Hammarbys målvakt David Ousted.

– Han vet mycket väl vad han gör där med sparken, sen är det absolut en skallrörelse. Väldigt onödigt att dra på sig den i det här läget och sätta laget i den här situationen, säger SVT:s expert Markus Johannesson i sändningen.

Jeremejeff själv var starkt självkritisk efteråt.

– Det var slarvigt och dåligt av mig. Han (Ousted) provocerar mig och jag gick på det lite. Sen ska jag inte ens sätta mig i den situationen. Sen om han förstärker eller inte, det är bara dåligt att jag sätter mig i den situationen, säger han till GT.

– Det var en annan panna mot panna med Berggren och Selmani, jag har varit i sådana situationer många gånger innan och jag har inte varit med om att någon slänger sig så. Jag sätter mig i den sitsen och kanske inte borde göra det från början det är onödigt.

Han fortsätter:

– Det känns som man gör det hela tiden i alla situationer på planen (förstärker). Men att jag ens ger honom chansen att förstärka landar väl hos mig från början. Jag skulle nog aldrig göra så själv kanske, men han gjorde det och han vann den duellen.

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
tisdag 26 september
17:45 Italien - Sverige UEFA Nations League Women - League A
19:00 Sevilla - Almeria La Liga
20:45 Ipswich - Wolverhampton EFL-cupen
20:45 Kilmarnock - Hearts Skotska Ligacupen
20:45 Juventus - Lecce Serie A
21:00 Manchester U - Crystal Palace EFL-cupen
21:30 Mallorca - Barcelona La Liga
onsdag 27 september
02:30 Corinthians - Fortaleza Copa Sudamericana
18:00 Hellerup IK - Bröndby Danska cupen
18:30 Cagliari - Milan Serie A
18:30 Jonsered - Häcken Svenska Cupen
18:30 Verona - Atalanta Serie A
18:30 Empoli - Salernitana Serie A
18:45 PSV - Go Ahead Eagles Eredivisie
19:00 Real Madrid - Las Palmas La Liga
19:00 Villarreal - Girona La Liga
19:00 Athletic Bilbao - Getafe La Liga
19:00 Östersund - Brage Superettan
19:00 AFC Eskilstuna - Västerås Superettan
19:00 Skövde AIK - Landskrona Superettan
19:00 Öster - Helsingborg Superettan
19:45 Lystrup IF - IF Lyseng Danska cupen
20:45 Aston Villa - Everton EFL-cupen
20:45 Brentford - Arsenal EFL-cupen
20:45 Napoli - Salernitana Serie A
20:45 Lazio - Torino Serie A
20:45 Inter - Sassuolo Serie A
20:45 Chelsea - Brighton EFL-cupen
20:45 Liverpool - Leicester EFL-cupen
21:00 Newcastle - Manchester C EFL-cupen
21:00 Rangers - Livingston Skotska Ligacupen
21:00 Ajax - Volendam Eredivisie
21:30 Valencia - Real Sociedad La Liga
21:30 Cadiz - Rayo Vallecano La Liga
00:00 LDU Quito - Defensa y Justicia Copa Sudamericana
torsdag 28 september
02:30 Fluminense - Internacional Copa Libertadores
18:30 Frosinone - Fiorentina Serie A
18:30 Monza - Bologna Serie A
19:00 Örebro - Utsikten Superettan
19:00 Trelleborg - Jönköping Superettan
19:00 Örgryte - Gais Superettan
19:00 Sundsvall - Gefle Superettan
19:00 Nyköbing - Århus Danska cupen
19:00 Celta Vigo - Alaves La Liga
19:00 Granada - Real Betis La Liga
20:45 Genoa - Roma Serie A
21:30 Osasuna - Atletico Madrid La Liga
fredag 29 september
02:30 Boca Juniors - Palmeiras Copa Libertadores
18:30 Paderborn - Schalke 2. Bundesliga
18:30 Hamburg - Fortuna Düsseldorf 2. Bundesliga
18:30 RB Leipzig - Essen Bundesliga damer
18:30 Kolding - Thisted Danska ligan, damer
19:00 Hilleröd - Horsens Danmark Division 1
19:00 Vendsyssel - Ålborg Danmark Division 1
20:30 Hoffenheim - Borussia Dortmund Bundesliga
21:00 Sheffield W - Sunderland Championship
21:00 Barcelona - Sevilla La Liga
lördag 30 september
13:00 Århus - Köge Danska ligan, damer
13:00 Gamla Upsala - Umeå Elitettan
13:00 Hansa Rostock - Eintracht Braunschweig 2. Bundesliga
13:00 Hannover - Wehen 2. Bundesliga
13:00 Karlsruhe - Kiel 2. Bundesliga
13:30 Aston Villa - Brighton Premier League
13:30 Southampton - Leeds Championship
14:00 Häcken U - Sundsvall Elitettan
14:00 Getafe - Villarreal La Liga
14:00 SönderjyskE - B93 Köpenhamn Danmark Division 1
14:00 Werder Bremen - Hoffenheim Bundesliga damer
14:00 Mallbacken - Jitex Elitettan
14:00 Bromölla - Linköping Elitettan
15:00 Köpenhamn - Midtjylland Superligaen
15:00 Lecce - Napoli Serie A
15:00 Trelleborg - Rössö Elitettan
15:00 Djurgården - Halmstad Allsvenskan
15:30 Heidenheim - Union Berlin Bundesliga
15:30 Wolfsburg - Eintracht Frankfurt Bundesliga
15:30 Köln - Stuttgart Bundesliga
15:30 Bochum - Borussia M'gladbach Bundesliga
15:30 Mainz - Bayer Leverkusen Bundesliga
15:30 Nordsjælland - Bröndby Danska ligan, damer
16:00 Everton - Luton Premier League
16:00 Bournemouth - Arsenal Premier League
16:00 Newcastle - Burnley Premier League
16:00 Hull - Plymouth Championship
16:00 AIK - Alingsås Elitettan
16:00 Manchester U - Crystal Palace Premier League
16:00 Wolverhampton - Manchester C Premier League
16:00 Ross County - Hearts Skottland Premiership
16:00 Falkenberg - Oddevold Ettan södra
16:00 West Ham - Sheffield U Premier League
16:15 Rayo Vallecano - Mallorca La Liga
17:30 Norrköping - Kalmar Allsvenskan
18:00 Milan - Lazio Serie A
18:30 Leipzig - Bayern München Bundesliga
18:30 Tottenham - Liverpool Premier League
18:30 Girona - Real Madrid La Liga
20:30 Hertha Berlin - St Pauli 2. Bundesliga
20:45 Salernitana - Inter Serie A
21:00 Real Sociedad - Athletic Bilbao La Liga
21:00 Waalwijk - Ajax Eredivisie
söndag 01 oktober
12:30 Bologna - Empoli Serie A
12:30 Aston Villa - Manchester U Women’s Super League
13:00 Hammarby - Uppsala Allsvenskan, damer
13:00 Köge - Helsingör Danmark Division 1
13:00 Brommapojkarna - Kristianstad Allsvenskan, damer
13:00 Blackburn - Leicester Championship
13:30 Elversberg - Greuther Furth 2. Bundesliga
13:30 Osnabrück - Kaiserslautern 2. Bundesliga
13:30 Nürnberg - Magdeburg 2. Bundesliga
14:00 Fredericia - Naestved Danmark Division 1
14:00 Randers - Silkeborg Superligaen
14:00 Almeria - Granada La Liga
14:00 Eintracht Frankfurt - Wolfsburg Bundesliga damer
15:00 Eskilstuna United - Bollstanäs Elitettan
15:00 KIF Örebro - Piteå Allsvenskan, damer
15:00 Fortuna Hjörring - Ålborg Danska ligan, damer
15:00 Djurgården - Kalmar Allsvenskan, damer
15:00 Häcken - AIK Allsvenskan
15:00 Vittsjö - Linköping Allsvenskan, damer
15:00 Udinese - Genoa Serie A
15:00 Nottingham - Brentford Premier League
15:00 Västerås - Trelleborg Superettan
15:00 Sirius - Degerfors Allsvenskan
15:30 Darmstadt - Werder Bremen Bundesliga
16:15 Alaves - Osasuna La Liga
17:00 Hobro - Kolding Danmark Division 1
17:30 Mjällby - Värnamo Allsvenskan
17:30 Freiburg - Augsburg Bundesliga
17:30 Chelsea - Tottenham Women’s Super League
17:30 Hammarby - Göteborg Allsvenskan
18:00 Viborg - Århus Superligaen
18:00 Atalanta - Juventus Serie A
18:30 Real Betis - Valencia La Liga
20:45 Roma - Frosinone Serie A
21:00 Atletico Madrid - Cadiz La Liga
måndag 02 oktober
18:30 Sassuolo - Monza Serie A
18:30 Torino - Verona Serie A
19:00 Norrköping - Häcken Allsvenskan, damer
19:00 Brage - Skövde AIK Superettan
19:00 Jönköping - Östersund Superettan
19:00 Odense - Lyngby Superligaen
19:00 Utsikten - AFC Eskilstuna Superettan
19:00 Elfsborg - Varberg Allsvenskan
19:00 Växjö - Rosengård Allsvenskan, damer
19:10 Malmö - Brommapojkarna Allsvenskan
19:30 Bayern München - Köln Bundesliga damer
20:00 Al Nassr - Istiqlol Dushanbe AFC Champions League
20:45 Fiorentina - Cagliari Serie A
21:00 Las Palmas - Celta Vigo La Liga
21:00 Fulham - Chelsea Premier League
tisdag 03 oktober
16:00 Navbahor Namangan - Mumbai City AFC Champions League
18:45 Union Berlin - Braga EUROPA: Champions League
18:45 FC Salzburg - Real Sociedad EUROPA: Champions League
19:00 Helsingborg - Örebro Superettan
19:00 Gefle - Örgryte Superettan
19:00 Landskrona - Sundsvall Superettan
19:00 Gais - Öster Superettan
20:30 Luton - Burnley Premier League
21:00 Stoke - Southampton Championship
21:00 Köpenhamn - Bayern München EUROPA: Champions League
21:00 Manchester U - Galatasaray EUROPA: Champions League
21:00 Inter - Benfica EUROPA: Champions League
21:00 Napoli - Real Madrid EUROPA: Champions League
21:00 PSV - Sevilla EUROPA: Champions League
21:00 Lens - Arsenal EUROPA: Champions League
onsdag 04 oktober
02:30 Fortaleza - Corinthians Copa Sudamericana
14:00 Zhejiang Professional - Melbourne City AFC Champions League
18:45 Atletico Madrid - Feyenoord EUROPA: Champions League
18:45 Antwerpen - Shaktar Donetsk EUROPA: Champions League
20:45 Rotherham - Bristol C Championship
21:00 Celtic - Lazio EUROPA: Champions League
21:00 Borussia Dortmund - Milan EUROPA: Champions League
21:00 Newcastle - PSG EUROPA: Champions League
21:00 Porto - Barcelona EUROPA: Champions League
21:00 Röda Stjärnan - Young Boys EUROPA: Champions League
21:00 Leipzig - Manchester C EUROPA: Champions League
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 Malmö FF 24 16 4 4 30 52
2 IF Elfsborg 24 16 3 5 26 51
3 BK Häcken 24 15 2 7 25 47
4 Djurgårdens IF 24 12 4 8 5 40
5 Hammarby IF 24 11 5 8 2 38
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 Kalmar FF 24 10 6 8 -3 36
7 IFK Norrköping 24 10 5 9 5 35
8 Mjällby AIF 24 10 4 10 -1 34
9 IFK Värnamo 24 10 2 12 -1 32
10 IFK Göteborg 24 7 8 9 -1 29
11 Halmstads BK 24 8 5 11 -16 29
12 AIK 24 7 7 10 -2 28
13 IF Brommapojkarna 24 8 3 13 -9 27
14 IK Sirius 24 7 5 12 0 26
15 Degerfors IF 24 7 2 15 -28 23
16 Varbergs BoIS 24 3 5 16 -32 14
Expressen Premium Max visar
lördag 30 september
13:00 Gamla Upsala - Umeå Elitettan
14:00 Mallbacken - Jitex Elitettan
14:00 Bromölla - Linköping Elitettan
14:00 Häcken U - Sundsvall Elitettan
15:00 Trelleborg - Rössö Elitettan
16:00 AIK - Alingsås Elitettan
söndag 01 oktober
15:00 Eskilstuna United - Bollstanäs Elitettan