Superettan

Linus Tagesson klar för Örgryte IS

ANNONS

Ytterbacken Linus Tagesson har haft svårt att ta en plats i Djurgården och lämnar nu klubben. 

Tagesson lämnar Stockholm för Göteborg och kommer från och med nästa säsong att spela för Örgryte IS i superettan. Kontraktet sträcker sig över säsongen 2024. 

– Det känns riktigt bra, det är en anrik klubb med en fin historia som jag kommer till så det ska bli ett jätteroligt äventyr. Jag har blivit väl mottagen av alla och Örgryte vill satsa hårt inför nästa år, säger Linus. 

– Det känns så klart tråkigt att lämna Djurgården. Det är ju den förening som jag tillbringat flest år i, men samtidigt var det inte rätt i tiden för mig att stanna kvar. Jag behövde ett nytt äventyr och då var Örgryte ett väldigt bra alternativ, förklarar Linus som dock inte utesluter ett återseende längre fram.

Örgrytes sportchef Andreas Karlsson säger följande om nyförvärvet.

– Det känns bra att ha Linus på plats, det är en spelare vi fört diskussioner med en tid och som vi tror kan bidra på ett bra sätt till laget direkt, säger han till hemsidan. 

– Linus har visat under 2022 att han är en spelare att räkna med på seniornivå och det vi sett av honom i Ettan (Täby, lån) är lovande. Han är dessutom en ung och utvecklingsbar spelare som vi är övertygade om kommer kunna ta kliv här i vår miljö.

Djurgårdens sportchef Bosse Andersson om Tagesson

- Speltid är en viktig faktor för Linus och nu kommer han till en bra miljö med goda förutsättningar i Örgryte. Därmed tackar vi Linus för hans tid och insatser i Djurgården och önskar honom ett stort lycka till i Superettan, summerar Bosse.


Höjdpunkter: Arsenalspelare som spelar Dubai Super Cup
 


 

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
onsdag 28 februari
18:00 Sassuolo - Napoli Serie A
18:30 Sverige - Bosnien-Hercegovina UEFA Nations League Damer - Liga A/B - Kval
20:30 Chelsea - Leeds FA-cupen
20:45 Inter - Atalanta Serie A
20:45 Nottingham - Manchester U FA-cupen
20:45 Wolverhampton - Brighton FA-cupen
21:00 Livingston - Motherwell Skottland Premiership
21:00 Liverpool - Southampton FA-cupen
torsdag 29 februari
20:00 Leeds U18 - Liverpool U18 England FA Ungdomscup
21:30 Athletic Bilbao - Atletico Madrid Copa del Rey
fredag 01 mars
18:30 Fredericia - Ålborg Danmark Division 1
18:30 Schalke - St Pauli 2. Bundesliga
18:30 Hertha Berlin - Kiel 2. Bundesliga
19:00 Midtjylland - Köpenhamn Superligaen
19:00 Hilleröd - Helsingör Danmark Division 1
20:30 Freiburg - Bayern München Bundesliga
20:45 Lazio - Milan Serie A
21:00 West Bromwich - Coventry Championship
21:00 Celta Vigo - Almeria La Liga
lördag 02 mars
13:00 Kolding - Hobro Danmark Division 1
13:00 Manchester C - Everton Women’s Super League
13:00 Trelleborgs FF - Helsingborg Svenska Cupen
13:00 Värnamo - Halmstad Svenska Cupen
13:30 Huddersfield - Leeds Championship
14:00 Sevilla - Real Sociedad La Liga
15:00 Udinese - Salernitana Serie A
15:00 SönderjyskE - Vendsyssel Danmark Division 1
15:00 B 93 - Köge Danmark Division 1
15:15 Östersund - Landskrona Svenska Cupen
15:15 Häcken - Brommapojkarna Svenska Cupen
15:30 Darmstadt - Augsburg Bundesliga
15:30 Bochum - Leipzig Bundesliga
15:30 Union Berlin - Borussia Dortmund Bundesliga
15:30 Heidenheim - Eintracht Frankfurt Bundesliga
15:30 Mainz - Borussia M'gladbach Bundesliga
16:00 Fulham - Brighton Premier League
16:00 Tottenham - Crystal Palace Premier League
16:00 Nottingham - Liverpool Premier League
16:00 Birmingham - Southampton Championship
16:00 Everton - West Ham Premier League
16:00 Newcastle - Wolverhampton Premier League
16:00 Brentford - Chelsea Premier League
16:15 Rayo Vallecano - Cadiz La Liga
18:00 Monza - Roma Serie A
18:30 Getafe - Las Palmas La Liga
18:30 Luton - Aston Villa Premier League
18:30 Wolfsburg - Stuttgart Bundesliga
20:45 Torino - Fiorentina Serie A
21:00 Valencia - Real Madrid La Liga
söndag 03 mars
12:15 Ajax - Utrecht Eredivisie
12:30 Verona - Sassuolo Serie A
13:00 Hearts - Celtic Skottland Premiership
13:00 Gais - Örgryte Svenska Cupen
13:00 Malmö - Varbergs BoIS Svenska Cupen
13:00 Öster - IFK Luleå Svenska Cupen
13:00 Elfsborg - Degerfors Svenska Cupen
13:00 Naestved - Horsens Danmark Division 1
13:30 Paderborn - Magdeburg 2. Bundesliga
13:30 Arsenal - Tottenham Women’s Super League
13:30 Hamburg - Osnabrück 2. Bundesliga
13:30 Elversberg - Wehen 2. Bundesliga
14:00 Lyngby - Hvidovre Superligaen
14:00 Viborg - Randers Superligaen
14:00 Villarreal - Granada La Liga
14:00 Burnley - Bournemouth Premier League
14:30 PSV - Feyenoord Eredivisie
15:00 Frosinone - Lecce Serie A
15:00 Empoli - Cagliari Serie A
15:15 Gefle - Örebro Svenska Cupen
15:15 Kalmar - AIK Svenska Cupen
15:30 Köln - Bayer Leverkusen Bundesliga
16:00 Bröndby - Vejle Superligaen
16:15 Atletico Madrid - Real Betis La Liga
16:30 Manchester C - Manchester U Premier League
17:30 Hoffenheim - Werder Bremen Bundesliga
17:30 Djurgården - IFK Göteborg Svenska Cupen
17:30 Skövde AIK - Nordic United Svenska Cupen
18:00 Århus - Odense Superligaen
18:00 Atalanta - Bologna Serie A
18:30 Mallorca - Girona La Liga
19:00 Leicester - Chelsea Women’s Super League
20:45 Napoli - Juventus Serie A
21:00 Athletic Bilbao - Barcelona La Liga
måndag 04 mars
18:30 Sirius - Norrköping Svenska Cupen
18:30 Utsikten - Brage Svenska Cupen
18:30 Västerås - Gif Sundsvall Svenska Cupen
18:30 Hammarby - Mjällby Svenska Cupen
19:00 Nordsjälland - Silkeborg Superligaen
20:45 Inter - Genoa Serie A
21:00 Sheffield U - Arsenal Premier League
21:00 Osasuna - Alaves La Liga
tisdag 05 mars
21:00 Ipswich - Bristol C Championship
21:00 Bayern München - Lazio EUROPA: Champions League
21:00 Real Sociedad - PSG EUROPA: Champions League
onsdag 06 mars
18:45 Sporting Lissabon - Atalanta UEFA Europa League
21:00 Queens PR - West Bromwich Championship
21:00 Manchester C - Köpenhamn EUROPA: Champions League
21:00 Real Madrid - Leipzig EUROPA: Champions League
torsdag 07 mars
18:00 Brage - Falun Träningsmatch
18:45 Roma - Brighton UEFA Europa League
18:45 Molde - Club Brügge UEFA Europa Conference League
18:45 Sturm Graz - Lille UEFA Europa Conference League
18:45 Olympiakos - Maccabi Tel Aviv UEFA Europa Conference League
18:45 Ajax - Aston Villa UEFA Europa Conference League
18:45 Karabach - Bayer Leverkusen UEFA Europa League
18:45 Sparta Prag - Liverpool UEFA Europa League
20:00 Bristol City U18 - Swindon U18 England FA Ungdomscup
21:00 Marseille - Villarreal UEFA Europa League
21:00 Dinamo Zagreb - PAOK Saloniki UEFA Europa Conference League
21:00 Benfica - Glasgow Rangers UEFA Europa League
21:00 Royale Union SG - Fenerbahce UEFA Europa Conference League
21:00 Freiburg - West Ham UEFA Europa League
21:00 Milan - Slavia Prag UEFA Europa League
21:00 Servette - Viktoria Plzen UEFA Europa Conference League
21:00 Maccabi Haifa - Fiorentina UEFA Europa Conference League
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 Malmö FF 30 20 4 6 35 64
2 IF Elfsborg 30 20 4 6 33 64
3 BK Häcken 30 18 3 9 30 57
4 Djurgårdens IF 30 15 5 10 5 50
5 IFK Värnamo 30 14 3 13 3 45
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 Kalmar FF 30 13 6 11 -5 45
7 Hammarby IF 30 11 11 8 2 44
8 IK Sirius 30 12 6 12 7 42
9 IFK Norrköping 30 12 5 13 0 41
10 Mjällby AIF 30 12 5 13 -2 41
11 AIK 30 9 9 12 -4 36
12 Halmstads BK 30 9 9 12 -14 36
13 IFK Göteborg 30 8 10 12 -4 34
14 IF Brommapojkarna 30 10 3 17 -13 33
15 Degerfors IF 30 7 5 18 -32 26
16 Varbergs BoIS 30 3 6 21 -41 15