Allsvenskan

Här är startelvorna inför Hammarby - IF Elfsborg

ANNONS

Hammarby IF tar emot IF Elfsborg på Tele2 Arena ikväll.

Nu har klubbarna släppt sina startelvor inför kvällens match. 

Hammarby IF kommer från en stark insats senast som dock inte räckte till avancemang i ECL-kvalet mot FC Twente.

Så här formerar Marti Cifuentes sitt lag idag.

Dovin

Karlsson-Adjei-Fenger-Pinas-Strand

Sadiku-Hammar-Besara

Erabi-Nalic

Och så här ställer IF Elfsborg upp:

Valdimarsson

Larsson-Holmén-Lagerbielke-Hult

Qasem-Boateng-Baidoo

Okkels-Frick-Bernhardsson

Noterbart är att Gustaf Lagerbielke, som ryktas vara mycket nära skotska Celtic startar för IF Elfsborg denna söndagskväll. 

Matchen börjar 17:30.

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
fredag 21 juni
15:00 Slovakien - Ukraina EM
18:00 Polen - Österrike EM
21:00 Nederländerna - Frankrike EM
lördag 22 juni
02:00 Peru - Chile Copa America
15:00 Georgien - Tjeckien EM
18:00 Turkiet - Portugal EM
21:00 Belgien - Rumänien EM
00:00 Ecuador - Venezuela Copa America
söndag 23 juni
03:00 Mexiko - Jamaica Copa America
12:00 Karlstad - Piteå Ettan norra
13:00 Sunnanå - Bollstanäs Elitettan
13:00 Friska Viljor - Täby Ettan norra
13:00 Umeå - AFC Eskilstuna Ettan norra
15:00 Östersund - Utsikten Superettan
15:00 Oddevold - Degerfors Superettan
15:00 Piteå - Djurgården Allsvenskan, damer
15:00 AIK - Hammarby Allsvenskan, damer
15:00 Vittsjö - Växjö Allsvenskan, damer
15:00 Brage - Sundsvall Superettan
16:00 Oskarshamns AIK - Rosengård Ettan södra
16:00 Kristianstad - Linköping Allsvenskan, damer
16:00 Ljungskile - Olympic Ettan södra
17:00 Varbergs BoIS - Gefle Superettan
17:00 Skövde AIK - Sandvikens IF Superettan
17:00 IFK Eskilstuna - IFK Stocksund Svenska Cupen
17:00 Assyriska FF - Sollentuna Ettan norra
18:30 Espanyol - Oviedo LaLiga2
19:30 Gotham - Washington USA NWSL
21:00 Schweiz - Tyskland EM
21:00 Skottland - Ungern EM
00:00 USA - Bolivia Copa America
måndag 24 juni
03:00 Uruguay - Panama Copa America
19:00 Öster - Helsingborg Superettan
19:00 Landskrona - Örgryte Superettan
19:00 Örebro - Trelleborg Superettan
19:00 Örebro Syrianska - Karlstad Ettan norra
19:00 Trollhättan - Jönköpings Södra Ettan södra
19:00 Norrköping - Brommapojkarna Allsvenskan, damer
21:00 Albanien - Spanien EM
21:00 Kroatien - Italien EM
00:00 Colombia - Paraguay Copa America
tisdag 25 juni
03:00 Brasilien - Costa Rica Copa America
15:00 Gute - Vasalund Svenska Cupen
18:00 Frankrike - Polen EM
18:00 Nederländerna - Österrike EM
19:00 Herrestad - Vänersborgs IF Svenska Cupen
19:00 Haga - Boren Svenska Cupen
19:00 Kristianopel - IFK Hässleholm Svenska Cupen
19:00 Sunnersta - Järfälla Svenska Cupen
19:00 Lund - Torn Ettan södra
19:00 Zenith - Tvååker Svenska Cupen
21:00 England - Slovenien EM
21:00 Danmark - Serbien EM
00:00 Peru - Kanada Copa America
onsdag 26 juni
03:00 Chile - Argentina Copa America
18:00 Slovakien - Rumänien EM
18:00 Ukraina - Belgien EM
19:00 Skellefteå FF - Piteå Svenska Cupen
19:00 KIF Örebro - Häcken Allsvenskan, damer
19:00 Trelleborg - Rosengård Allsvenskan, damer
19:30 IFK Ostersund - Hudiksvall Svenska Cupen
21:00 Tjeckien - Turkiet EM
21:00 Georgien - Portugal EM
00:00 Ecuador - Jamaica Copa America
torsdag 27 juni
03:00 Venezuela - Mexiko Copa America
19:00 Täby - Karlberg Ettan norra
19:00 Norrby - Ljungskile Ettan södra
19:00 Piteå - AIK Allsvenskan, damer
00:00 Panama - USA Copa America
fredag 28 juni
03:00 Uruguay - Bolivia Copa America
19:00 Brage - Gefle Superettan
19:00 Helsingborg - Varbergs BoIS Superettan
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 Malmö FF 13 10 2 1 25 32
2 Djurgårdens IF 12 8 1 3 13 25
3 Mjällby AIF 13 7 2 4 7 23
4 Hammarby IF 12 7 0 5 6 21
5 Gais 12 7 0 5 -1 21
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 BK Häcken 13 6 2 5 2 20
7 Halmstads BK 12 6 0 6 -2 18
8 AIK 12 5 2 5 -4 17
9 IF Elfsborg 13 5 1 7 1 16
10 IK Sirius 12 4 3 5 -1 15
11 IF Brommapojkarna 12 3 6 3 -2 15
12 IFK Värnamo 12 4 2 6 -4 14
13 IFK Göteborg 12 4 2 6 -6 14
14 IFK Norrköping 12 3 2 7 -17 11
15 Kalmar FF 12 3 1 8 -11 10
16 Västerås SK FK 12 2 2 8 -6 8