Sandvikens IF förlorade mot Bodens BK FF
Montage
Matchrapport

Jätteskräll när Boden besegrade Sandvikens IF

ANNONS

Bottenlaget Boden stod för en rejäl överraskning i Ettan norra herr när laget besegrade serieledande Sandvikens IF på bortaplan i Jernvallens Arena. Matchen slutade 1-3 (0-1).

Bodens tränare Christian Samuelsson om matchen:

– Vi gör en kanonmatch och vinner faktiskt väldigt rättvist mot serieledarna. Otroligt starkt och spelarna visar en stark moral.

Sandvikens IF hade en fin rad med tio raka matcher utan förlust inför söndagens match.

Matchen förblev jämn målmässigt till Boden tog ledningen i 35:e minuten, genom Linus Sahlin. Med en dryg halvtimme kvar att spela fick Mohammad Alsalkhadi träff på pass av John Junior Igbarumah och kvitterade för Sandvikens IF.

I 62:a minuten nätade Steve Zishim Bawa, och gav Boden ledningen.

Och med nio minuter kvar att spela ökade Boden ledningen genom William Nordell. 1-3-målet blev matchens sista.

Sandvikens IF har tre vinster, en oavgjord en förlust och 16–8 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Boden har två vinster och tre förluster och 6–11 i målskillnad.

Det här betyder att Boden ligger på 15:e plats i tabellen, och att Sandvikens IF fortfarande leder serien, sju poäng före Dalkurd.

Lördag 30 september 13.00 spelar Sandvikens IF borta mot Sollentuna FK. Boden möter Dalkurd hemma på Bodens Energi Arena söndag 1 oktober 14.00.

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
fredag 01 mars
18:30 Fredericia - Ålborg Danmark Division 1
18:30 Schalke - St Pauli 2. Bundesliga
18:30 Hertha Berlin - Kiel 2. Bundesliga
19:00 Midtjylland - Köpenhamn Superligaen
19:00 Hilleröd - Helsingör Danmark Division 1
20:30 Freiburg - Bayern München Bundesliga
20:45 Lazio - Milan Serie A
21:00 West Bromwich - Coventry Championship
21:00 Celta Vigo - Almeria La Liga
lördag 02 mars
13:00 Nürnberg - Eintracht Braunschweig 2. Bundesliga
13:00 Värnamo - Halmstad Svenska Cupen
13:00 Manchester C - Everton Women’s Super League
13:00 Hansa Rostock - Kaiserslautern 2. Bundesliga
13:00 Trelleborgs FF - Helsingborg Svenska Cupen
13:00 Kolding - Hobro Danmark Division 1
13:00 Hannover - Fortuna Düsseldorf 2. Bundesliga
13:30 Huddersfield - Leeds Championship
14:00 Sevilla - Real Sociedad La Liga
15:00 SönderjyskE - Vendsyssel Danmark Division 1
15:00 B 93 - Köge Danmark Division 1
15:00 Udinese - Salernitana Serie A
15:15 Östersund - Landskrona Svenska Cupen
15:15 Häcken - Brommapojkarna Svenska Cupen
15:30 Darmstadt - Augsburg Bundesliga
15:30 Bochum - Leipzig Bundesliga
15:30 Union Berlin - Borussia Dortmund Bundesliga
15:30 Mainz - Borussia M'gladbach Bundesliga
15:30 Heidenheim - Eintracht Frankfurt Bundesliga
16:00 Fulham - Brighton Premier League
16:00 Tottenham - Crystal Palace Premier League
16:00 Nottingham - Liverpool Premier League
16:00 Brentford - Chelsea Premier League
16:00 Everton - West Ham Premier League
16:00 Newcastle - Wolverhampton Premier League
16:00 Birmingham - Southampton Championship
16:15 Rayo Vallecano - Cadiz La Liga
18:00 Monza - Roma Serie A
18:30 Getafe - Las Palmas La Liga
18:30 Luton - Aston Villa Premier League
18:30 Wolfsburg - Stuttgart Bundesliga
20:45 Torino - Fiorentina Serie A
21:00 Valencia - Real Madrid La Liga
söndag 03 mars
12:15 Ajax - Utrecht Eredivisie
12:30 Verona - Sassuolo Serie A
13:00 Hearts - Celtic Skottland Premiership
13:00 Gais - Örgryte Svenska Cupen
13:00 Malmö - Varbergs BoIS Svenska Cupen
13:00 Öster - IFK Luleå Svenska Cupen
13:00 Elfsborg - Degerfors Svenska Cupen
13:00 Naestved - Horsens Danmark Division 1
13:30 Paderborn - Magdeburg 2. Bundesliga
13:30 Arsenal - Tottenham Women’s Super League
13:30 Hamburg - Osnabrück 2. Bundesliga
13:30 Elversberg - Wehen 2. Bundesliga
14:00 Lyngby - Hvidovre Superligaen
14:00 Viborg - Randers Superligaen
14:00 Villarreal - Granada La Liga
14:00 Burnley - Bournemouth Premier League
14:30 PSV - Feyenoord Eredivisie
15:00 Frosinone - Lecce Serie A
15:00 Empoli - Cagliari Serie A
15:15 Gefle - Örebro Svenska Cupen
15:15 Kalmar - AIK Svenska Cupen
15:30 Köln - Bayer Leverkusen Bundesliga
16:00 Bröndby - Vejle Superligaen
16:15 Atletico Madrid - Real Betis La Liga
16:30 Manchester C - Manchester U Premier League
17:30 Hoffenheim - Werder Bremen Bundesliga
17:30 Djurgården - IFK Göteborg Svenska Cupen
17:30 Skövde AIK - Nordic United Svenska Cupen
18:00 Århus - Odense Superligaen
18:00 Atalanta - Bologna Serie A
18:30 Mallorca - Girona La Liga
19:00 Leicester - Chelsea Women’s Super League
20:45 Napoli - Juventus Serie A
21:00 Athletic Bilbao - Barcelona La Liga
måndag 04 mars
18:30 Sirius - Norrköping Svenska Cupen
18:30 Utsikten - Brage Svenska Cupen
18:30 Västerås - Gif Sundsvall Svenska Cupen
18:30 Hammarby - Mjällby Svenska Cupen
19:00 Nordsjälland - Silkeborg Superligaen
20:45 Inter - Genoa Serie A
21:00 Sheffield U - Arsenal Premier League
21:00 Osasuna - Alaves La Liga
tisdag 05 mars
21:00 Ipswich - Bristol C Championship
21:00 Bayern München - Lazio EUROPA: Champions League
21:00 Real Sociedad - PSG EUROPA: Champions League
onsdag 06 mars
18:45 Sporting Lissabon - Atalanta UEFA Europa League
21:00 Queens PR - West Bromwich Championship
21:00 Manchester C - Köpenhamn EUROPA: Champions League
21:00 Real Madrid - Leipzig EUROPA: Champions League
torsdag 07 mars
18:00 Brage - Falun Träningsmatch
18:45 Roma - Brighton UEFA Europa League
18:45 Molde - Club Brügge UEFA Europa Conference League
18:45 Sturm Graz - Lille UEFA Europa Conference League
18:45 Olympiakos - Maccabi Tel Aviv UEFA Europa Conference League
18:45 Ajax - Aston Villa UEFA Europa Conference League
18:45 Karabach - Bayer Leverkusen UEFA Europa League
18:45 Sparta Prag - Liverpool UEFA Europa League
20:00 Bristol City U18 - Swindon U18 England FA Ungdomscup
21:00 Marseille - Villarreal UEFA Europa League
21:00 Dinamo Zagreb - PAOK Saloniki UEFA Europa Conference League
21:00 Benfica - Glasgow Rangers UEFA Europa League
21:00 Royale Union SG - Fenerbahce UEFA Europa Conference League
21:00 Freiburg - West Ham UEFA Europa League
21:00 Milan - Slavia Prag UEFA Europa League
21:00 Servette - Viktoria Plzen UEFA Europa Conference League
21:00 Maccabi Haifa - Fiorentina UEFA Europa Conference League
fredag 08 mars
18:30 Hobro - B 93 Danmark Division 1
18:30 Fortuna Düsseldorf - Hamburg 2. Bundesliga
18:30 Köge - Hilleröd Danmark Division 1
18:30 Eintracht Braunschweig - Hansa Rostock 2. Bundesliga
19:00 Hvidovre - Nordsjälland Superligaen
19:00 Helsingör - Kolding Danmark Division 1
20:00 Go Ahead Eagles - PSV Eredivisie
20:30 Stuttgart - Union Berlin Bundesliga
20:45 Napoli - Torino Serie A
21:00 Sheffield W - Leeds Championship
21:00 Barcelona - Mallorca La Liga
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 Malmö FF 30 20 4 6 35 64
2 IF Elfsborg 30 20 4 6 33 64
3 BK Häcken 30 18 3 9 30 57
4 Djurgårdens IF 30 15 5 10 5 50
5 IFK Värnamo 30 14 3 13 3 45
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 Kalmar FF 30 13 6 11 -5 45
7 Hammarby IF 30 11 11 8 2 44
8 IK Sirius 30 12 6 12 7 42
9 IFK Norrköping 30 12 5 13 0 41
10 Mjällby AIF 30 12 5 13 -2 41
11 AIK 30 9 9 12 -4 36
12 Halmstads BK 30 9 9 12 -14 36
13 IFK Göteborg 30 8 10 12 -4 34
14 IF Brommapojkarna 30 10 3 17 -13 33
15 Degerfors IF 30 7 5 18 -32 26
16 Varbergs BoIS 30 3 6 21 -41 15