Superettan

United Nordics sportchef Daniel Shahho döms för olovlig spelverksamhet

ANNONS

Nordic United FC ska senare i veckan kvala mot Örgryte IS. Nu rapporterar Fotbollskanalen om att klubbens sportchef Daniel Shahho döms för olovlig spelverksamhet. 

På torsdag är det dags för det första kvalmötet mellan Nordic United FC och Örgryte IS.

Under den senaste tiden har det varit mycket skriverier om United Nordics sportchef, Daniel Shahho, detta då han stått åtalad för olovlig spelverksamhet.

Nu rapporterar Fotbollskanalen om att dömts för olovlig spelverksamhet. Han tilldöms villkorlig dom och 70 dagsböter om 320 kronor enligt sajten.

För LT så berättar sportchefen att han kommer överklaga domen.

– Jag tycker att det är konstigt att jag blir dömd, jag tycker att jag hade bra förklaringar på allting. Men rätten har sitt sätt att se på det. Vi kommer att överklaga, absolut, säger han till tidningen. 

TV: 

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
lördag 18 maj
13:00 Skövde AIK - Östersund Superettan
13:00 Malmö FF - Sundsvall Elitettan
13:00 Örebro SK - Bollstanäs Elitettan
13:00 Alingsås - Umeå Elitettan
15:00 Degerfors - Örgryte Superettan
15:00 Jitex - Mallbacken Elitettan
15:00 Lidköping - Gamla Upsala Elitettan
15:00 AIK - Häcken Allsvenskan, damer
15:00 Oddevold - Brage Superettan
15:00 Vittsjö - Norrköping Allsvenskan, damer
15:30 Eintracht Frankfurt - Leipzig Bundesliga
15:30 Hoffenheim - Bayern München Bundesliga
15:30 Borussia Dortmund - Darmstadt Bundesliga
15:30 Heidenheim - Köln Bundesliga
15:30 Stuttgart - Borussia M'gladbach Bundesliga
15:30 Bayer Leverkusen - Augsburg Bundesliga
15:30 Union Berlin - Freiburg Bundesliga
15:30 Werder Bremen - Bochum Bundesliga
15:30 Wolfsburg - Mainz Bundesliga
16:00 Oskarshamns AIK - Ängelholm Ettan södra
16:00 Täby - Örebro Syrianska Ettan norra
16:00 Karlstad - Stocksund Ettan norra
16:00 Eskilsminne - Torslanda Ettan södra
16:00 Falkenberg - Torn Ettan södra
16:00 Aston Villa - Manchester C Women’s Super League
16:00 Manchester U - Chelsea Women’s Super League
16:15 Leganes - Gijon LaLiga2
17:00 Horsens - B 93 Danmark Division 1
17:15 Bolton - Oxford United League One
18:00 Lecce - Atalanta Serie A
20:45 Torino - Milan Serie A
21:00 Alaves - Getafe La Liga
söndag 19 maj
12:00 Friska Viljor - Vasalund Ettan norra
12:30 Sassuolo - Cagliari Serie A
13:00 Landskrona - Örebro Superettan
13:00 AFC Eskilstuna - Sollentuna Ettan norra
14:00 Hammarby - AIK Allsvenskan
14:00 Crawley Town - Crewe League Two
14:00 Brommapojkarna - Norrköping Allsvenskan
14:00 Odense - Randers Superligaen
14:00 KIF Örebro - Piteå Allsvenskan, damer
14:00 Uppsala - Sunnanå Elitettan
14:00 Piteå - Stockholm Internazionale Ettan norra
14:30 PSV - Waalwijk Eredivisie
15:00 Linköping - Djurgården Allsvenskan, damer
15:00 Trelleborg - Brommapojkarna Allsvenskan, damer
15:00 Monza - Frosinone Serie A
15:00 Udinese - Empoli Serie A
15:00 Umeå - Karlberg Ettan norra
15:00 Sandvikens IF - Varbergs BoIS Superettan
15:30 Kaiserslautern - Eintracht Braunschweig 2. Bundesliga
15:30 Hannover - Kiel 2. Bundesliga
15:30 Hansa Rostock - Paderborn 2. Bundesliga
15:30 Greuther Furth - Schalke 2. Bundesliga
15:30 Hamburg - Nürnberg 2. Bundesliga
15:30 Wehen - St Pauli 2. Bundesliga
15:30 Elversberg - Karlsruhe 2. Bundesliga
15:30 Osnabrück - Hertha Berlin 2. Bundesliga
15:30 Fortuna Düsseldorf - Magdeburg 2. Bundesliga
16:00 IFK Kalmar - Eskilstuna United Elitettan
16:00 Onsala - Norrby Ettan södra
16:00 Ariana - Trollhättan Ettan södra
16:00 Lund - Tvååker Ettan södra
16:00 Ljungskile - Jönköping Ettan södra
16:30 Värnamo - Kalmar Allsvenskan
16:30 Gais - Elfsborg Allsvenskan
17:00 Chelsea - Bournemouth Premier League
17:00 Manchester C - West Ham Premier League
17:00 Brentford - Newcastle Premier League
17:00 Crystal Palace - Aston Villa Premier League
17:00 Liverpool - Wolverhampton Premier League
17:00 Assyriska FF - Nordic United Ettan norra
17:00 Burnley - Nottingham Premier League
17:00 Brighton - Manchester U Premier League
17:00 Sheffield U - Tottenham Premier League
17:00 Luton - Fulham Premier League
17:00 Arsenal - Everton Premier League
18:00 Inter - Lazio Serie A
19:00 Valencia - Girona La Liga
19:00 Atletico Madrid - Osasuna La Liga
19:00 Athletic Bilbao - Sevilla La Liga
19:00 Cadiz - Las Palmas La Liga
19:00 Mallorca - Almeria La Liga
19:00 Villarreal - Real Madrid La Liga
19:00 Granada - Celta Vigo La Liga
19:00 Barcelona - Rayo Vallecano La Liga
19:00 Real Betis - Real Sociedad La Liga
19:00 Alaves - Getafe La Liga
20:45 Roma - Genoa Serie A
måndag 20 maj
13:00 Naestved - Hilleröd Danmark Division 1
14:00 Vejle - Hvidovre Superligaen
14:00 Lyngby - Viborg Superligaen
15:00 Köge - Helsingör Danmark Division 1
15:30 Hoffenheim - Bayern München Bundesliga damer
15:30 Bayer Leverkusen - Werder Bremen Bundesliga damer
16:00 Silkeborg - Bröndby Superligaen
18:00 Nordsjälland - Midtjylland Superligaen
18:30 Salernitana - Verona Serie A
19:00 Hammarby - Rosengård Allsvenskan, damer
19:00 Sirius - Västerås SK Allsvenskan
19:00 Djurgården - Halmstad Allsvenskan
19:00 Växjö - Kristianstad Allsvenskan, damer
19:10 Häcken - Malmö Allsvenskan
20:45 Bologna - Juventus Serie A
tisdag 21 maj
19:00 IFK Skovde - Tord Svenska Cupen
19:00 IFK Göteborg - Mjällby Allsvenskan
19:00 Århus - Köpenhamn Superligaen
onsdag 22 maj
18:45 Åstorp - Eskilsminne Svenska Cupen
19:00 Tidaholm GoIF - Jönköping Svenska Cupen
19:00 Öster - Landskrona Superettan
19:00 Örgryte - Trelleborg Superettan
19:00 Östersund - Gefle Superettan
19:00 Sundsvall - Sandvikens IF Superettan
19:00 Helsingborg - Skövde AIK Superettan
19:30 Enskede - FC Arlanda Svenska Cupen
21:00 Atalanta - Bayer Leverkusen UEFA Europa League
torsdag 23 maj
19:00 Brage - Degerfors Superettan
19:00 Örebro - Utsikten Superettan
19:00 Varbergs BoIS - Oddevold Superettan
19:00 Norrby - Trollhättan Ettan södra
fredag 24 maj
04:00 Angel City W - San Diego Wave Women USA NWSL Women
17:00 Lidköping - Malmö FF Elitettan
19:00 Elfsborg - Halmstad Allsvenskan
19:00 Malmö - Kalmar Allsvenskan
19:00 Vendsyssel - Fredericia Danmark Division 1
19:00 Kolding - Ålborg Danmark Division 1
19:00 Hobro - SönderjyskE Danmark Division 1
19:00 Hilleröd - Horsens Danmark Division 1
19:00 Gamla Upsala - Uppsala Elitettan
19:00 Örebro Syrianska - Karlstad Ettan norra
19:00 Torn - Ariana Ettan södra
19:00 Tvååker - Ljungskile Ettan södra
lördag 25 maj
12:00 Sollentuna - Friska Viljor Ettan norra
13:00 Onsala - Torslanda Ettan södra
13:00 Brommapojkarna - Kristianstad Allsvenskan, damer
13:00 Häcken - Hammarby Allsvenskan, damer
13:00 Eskilsminne - Rosengård Ettan södra
13:00 Stockholm Internazionale - Täby Ettan norra
13:00 Kolding - Köge Danska ligan, damer
13:00 Bollstanäs - Umeå Elitettan
13:00 Umeå - Vasalund Ettan norra
13:00 Sundsvall - Jitex Elitettan
13:00 AIK - Örebro SK Allsvenskan, damer
15:00 Randers - Vejle Superligaen
15:00 Eskilstuna - Alingsås Elitettan
15:00 Hvidovre - Lyngby Superligaen
15:00 Norrköping - Linköping Allsvenskan, damer
15:00 Viborg - Odense Superligaen
15:30 Nordsjælland - Fortuna Hjörring Danska ligan, damer
16:00 Mallbacken - IFK Kalmar Elitettan
16:00 Falkenberg - Oskarshamns AIK Ettan södra
16:00 Nordic United - Karlstad Ettan norra
16:00 Celtic - Glasgow Rangers Skotska cupen
16:00 Gais - Häcken Allsvenskan
16:00 Manchester C - Manchester U FA-cupen
17:30 Mjällby - Djurgården Allsvenskan
18:00 Barcelona - Lyon UEFA Champions League, damer
20:00 Kaiserslautern - Bayer Leverkusen Tyska cupen
21:00 Almeria - Cadiz La Liga
21:00 Osasuna - Villarreal La Liga
21:00 Getafe - Mallorca La Liga
21:00 Real Madrid - Real Betis La Liga
21:00 Rayo Vallecano - Athletic Bilbao La Liga
21:00 Sevilla - Barcelona La Liga
21:00 Celta Vigo - Valencia La Liga
21:00 Girona - Granada La Liga
21:00 Real Sociedad - Atletico Madrid La Liga
21:00 Las Palmas - Alaves La Liga
söndag 26 maj
13:00 Skövde AIK - Öster Superettan
14:00 Hammarby - Sirius Allsvenskan
14:00 Köge - Naestved Danmark Division 1
14:00 Helsingör - B 93 Danmark Division 1
15:00 Empoli - Roma Serie A
15:00 Gefle - Örebro Superettan
15:00 Vittsjö - Trelleborg Allsvenskan, damer
15:00 Rosengård - Piteå Allsvenskan, damer
15:00 Växjö - Djurgården Allsvenskan, damer
15:00 Napoli - Lecce Serie A
15:00 Atalanta - Torino Serie A
15:00 Sandvikens IF - Örgryte Superettan
15:00 Frosinone - Udinese Serie A
15:00 Milan - Salernitana Serie A
15:00 Cagliari - Fiorentina Serie A
15:00 Lazio - Sassuolo Serie A
15:00 Verona - Inter Serie A
15:00 Genoa - Bologna Serie A
15:00 Juventus - Monza Serie A
15:00 Oddevold - Östersund Superettan
16:00 Leeds - Southampton Championship
16:00 Örebro SK - Sunnanå Elitettan
16:00 Karlberg - Assyriska FF Ettan norra
16:00 Stocksund - AFC Eskilstuna Ettan norra
16:00 Hammarby TFF - Piteå Ettan norra
16:00 Helsingborg - Landskrona Superettan
16:30 Västerås SK - Brommapojkarna Allsvenskan
17:00 Köpenhamn - Nordsjälland Superligaen
17:00 Midtjylland - Silkeborg Superligaen
17:00 Bröndby - Århus Superligaen
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 Malmö FF 10 8 1 1 19 25
2 Djurgårdens IF 10 7 1 2 14 22
3 Gais 10 6 0 4 0 18
4 Mjällby AIF 9 5 2 2 8 17
5 BK Häcken 10 5 2 3 3 17
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 Hammarby IF 10 5 0 5 0 15
7 Halmstads BK 10 5 0 5 -4 15
8 AIK 10 4 2 4 -4 14
9 IF Elfsborg 10 4 1 5 1 13
10 IF Brommapojkarna 10 3 4 3 -2 13
11 IK Sirius 10 3 3 4 -2 12
12 IFK Värnamo 10 3 2 5 -7 11
13 IFK Norrköping 10 3 2 5 -9 11
14 Kalmar FF 10 3 1 6 -2 10
15 IFK Göteborg 9 2 2 5 -5 8
16 Västerås SK FK 10 1 1 8 -10 4