Superettan

Officiellt: Jacobsson fortsätter i Trelleborg

ANNONS

Stefan Jacobsson blir kvar som tränare för Trelleborgs FF. Det meddelade klubben under fredagen.

– Vi ser fram emot vad han kan göra på sikt, säger ordförande Torbjörn Jansson till klubbens hemsida.

Tränare Stefan Jacobsson tog Trelleborgs FF till en åttondeplacering i Superettan. 

Nu meddelar klubben att Jacobsson blir kvar som tränare efter att ett nytt kontrakt på två år är påskrivet.

Efter en väldigt skakig inledning på året har Stefan gjort ett bra jobb med laget och vi ser fram emot vad han kan göra på sikt, säger Torbjörn Jönsson, styrelseordförande för Trelleborgs FF, till klubbens hemsida.

Stefan har varit en kandidat genom hela processen och vi är glada att vi nu har kommit i mål i den här frågan, fortsätter han.

Klubben bekräftar samtidigt att ett antal kandidater varit aktuella att ta över posten som huvudtränare, men att valet till slut föll på Jacobsson.

– Stefan besitter flera av de kvaliteter vi letade efter och vi är trygga med att han kan flytta fram positionerna för laget ytterligare. Vi alla i och runt laget vet att vi kan bättre än vad vi visade under 2023 och vi tror att Stefan är rätt person att få bitarna att falla på plats, säger Salif Camara Jönsson, sportchef i Trelleborgs FF. 

Stefan Jacobsson:

– Jag är glad över att ha fått förtroendet att fortsätta leda lagets utveckling framåt. Nu ska pusslet inför säsongen 2024 läggas och sedan väntar hårt arbete för oss alla.

FREDRIK DE RON

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
lördag 20 juli
15:00 Gefle - Trelleborg Superettan
15:00 Oddevold - Helsingborg Superettan
15:00 Öster - Sundsvall Superettan
15:00 Värnamo - Häcken Allsvenskan
15:00 Kalmar - Djurgården Allsvenskan
16:00 Esbjerg - Odense Danmark Division 1
17:00 Örebro - Örgryte Superettan
17:30 Rapid Wien - Milan Träningsmatch
17:30 Brommapojkarna - Hammarby Allsvenskan
18:15 Dundee Utd - Ayr Skotska Ligacupen
söndag 21 juli
13:00 Östersund - Degerfors Superettan
13:00 Sandviken - Utsikten Superettan
14:00 Silkeborg - SönderjyskE Superligaen
14:00 Norrköping - Halmstad Allsvenskan
15:00 Horsens - Fredericia Danmark Division 1
15:00 Skövde AIK - Brage Superettan
16:00 Hilleröd - Hobro Danmark Division 1
16:30 Elfsborg - Mjällby Allsvenskan
16:30 Göteborg - Västerås Allsvenskan
18:00 Viborg - Bröndby Superligaen
måndag 22 juli
19:00 Varberg - Landskrona Superettan
19:00 Gais - AIK Allsvenskan
tisdag 23 juli
20:45 Aberdeen - Airdrieonians Skotska Ligacupen
01:30 Manchester C - Celtic Träningsmatch
onsdag 24 juli
15:00 Argentina - Marocko OS
15:00 Uzbekistan - Spanien OS
17:00 Egypten - Dominikanska republiken OS
17:00 Guinea - Nya Zeeland OS
19:00 Japan - Paraguay OS
19:00 Irak - Ukraina OS
21:00 Mali - Israel OS
21:00 Frankrike - USA OS
torsdag 25 juli
17:00 Spanien - Japan OS damer
17:00 Kanada - Nya Zeeland OS damer
19:00 Nigeria - Brasilien OS damer
19:00 Tyskland - Australien OS damer
19:00 Djurgården - Progres Niedercorn UEFA Europa Conference League
21:00 Frankrike - Colombia OS damer
21:00 USA - Zambia OS damer
fredag 26 juli
19:00 SönderjyskE - Lyngby Superligaen
19:00 Horsens - Hilleröd Danmark Division 1
19:00 Kolding - Hvidovre Danmark Division 1
19:00 Hobro - Esbjerg Danmark Division 1
19:00 Köge - Odense Danmark Division 1
lördag 27 juli
13:00 Utsikten - Sandviken Superettan
13:00 Roskilde - B 93 Danmark Division 1
14:00 Fredericia - Vendsyssel Danmark Division 1
15:00 Dominikanska republiken - Spanien OS
15:00 Norrköping - Kalmar Allsvenskan
15:00 Östersund - Varberg Superettan
15:00 Degerfors - Skövde AIK Superettan
15:00 Argentina - Irak OS
16:00 Ipswich - Fortuna Düsseldorf Träningsmatch
17:00 Ukraina - Marocko OS
17:00 Uzbekistan - Egypten OS
17:30 Malmö - Sirius Allsvenskan
17:30 Göteborg - Brommapojkarna Allsvenskan
19:00 Nya Zeeland - USA OS
19:00 Israel - Paraguay OS
20:00 Halmstad - Värnamo Allsvenskan
21:00 Frankrike - Guinea OS
21:00 Japan - Mali OS
22:00 Chelsea - Celtic Träningsmatch
00:00 Manchester C - Milan Träningsmatch
söndag 28 juli
13:00 Sundsvall - Trelleborg Superettan
15:00 Brage - Örebro Superettan
15:00 Landskrona - Gefle Superettan
16:00 Motherwell - Partick Thistle Skotska Ligacupen
16:30 Elfsborg - Djurgården Allsvenskan
16:30 Häcken - Västerås Allsvenskan
16:30 Hammarby - Mjällby Allsvenskan
17:00 Nya Zeeland - Colombia OS damer
17:00 Brasilien - Japan OS damer
18:00 Köpenhamn - Århus Superligaen
19:00 Spanien - Nigeria OS damer
19:00 Australien - Zambia OS damer
21:00 Frankrike - Kanada OS damer
21:00 USA - Tyskland OS damer
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 Malmö FF 16 12 2 2 29 38
2 Djurgårdens IF 15 10 1 4 15 31
3 Mjällby AIF 16 9 2 5 7 29
4 IF Elfsborg 16 8 1 7 8 25
5 Hammarby IF 15 8 1 6 7 25
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 Gais 15 8 1 6 -1 25
7 BK Häcken 16 7 3 6 1 24
8 AIK 15 6 2 7 -6 20
9 IK Sirius 15 5 3 7 -1 18
10 IFK Värnamo 15 5 3 7 -3 18
11 IF Brommapojkarna 15 4 6 5 -6 18
12 IFK Göteborg 15 5 3 7 -7 18
13 Halmstads BK 15 6 0 9 -8 18
14 Kalmar FF 15 5 1 9 -10 16
15 IFK Norrköping 15 4 2 9 -19 14
16 Västerås SK FK 15 3 3 9 -6 12