Träningsmatch

Hammarby möter Sarpsborg

ANNONS

Hammarby möter norska Sarpsborg.

Hammarby ställdes mot sin gamla tränare Stefan Billborn när Sarpsborg stod för motståndet.

Bajen ställde upp med en relativt ordinarie elva.

Hammarby fick bäst tänkbara start och redan efter sju minuter smällde Viktor Djukanovic in ledningsmålet.

Bara tio minuter senare spelades samme Djukanovic fram av August Mikkelsen och utökade Stockholmarnas ledning till 2–0.

Efter 34 minuter reducerade norrmännen på en hörna. Målskytt var Peter Reinhardsen.

Sarpsborg kvitterade också matchen genom Henrik Meister.

I minut 52 tog Sarpsborg ledningen när Anton Skipper målade via hörna. Bara minuten senare kvitterade Hammarby när nyss inbytte Anton Kralj spelade fram till Boudah.

Efter 62 minuter gjorde Djukanovic sitt tredje för dagen när Hammarby tog ledningen.

Två minuter senare kvitterade Sarpsborg åter igen matchen, efter mål av Sondre Ørjasaeter.

I minut 79 tog Sarpsborg ledningen med matchens nionde mål. Målskytt var Martin Hoel Andersen.

Det blev också slutresultatet och Hammarby får se sig besegrade av Billborns lag.

Startelvan

Dovin – Strand, Vagic, Pinas, Llinares, Hammar, Besara, Mikkelsen, Boudah, Erabi, Djukanovic

Mer inom kort

TV:


 

Dagens fråga presenteras av bet365

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
onsdag 19 juni
15:00 Kroatien - Albanien EM
18:00 Dalkurd - Sollentuna Svenska Cupen
18:00 Tyskland - Ungern EM
19:00 Malmö FF - Jitex Elitettan
19:00 Torn - Ängelholm Ettan södra
19:00 Torslanda - Norrby Ettan södra
19:15 Forward - Karlstad Svenska Cupen
21:00 Skottland - Schweiz EM
torsdag 20 juni
15:00 Slovenien - Serbien EM
17:30 IFK Kalmar - Gamla Upsala Elitettan
18:00 Danmark - England EM
18:00 Vasalund - Stockholm Inter Ettan norra
18:00 Uppsala - Alingsås Elitettan
19:00 Eskilstuna United - Örebro SK Elitettan
19:00 Tvååker - Onsala Ettan södra
19:00 Rosengård - KIF Örebro Allsvenskan, damer
19:00 Falkenberg - Lund Ettan södra
19:00 IFK Stocksund - Hammarby TFF Ettan norra
19:00 Huddinge IF - Nacka FC Svenska Cupen
19:00 Eskilsminne - Ariana Ettan södra
19:00 Trelleborg - Häcken Allsvenskan, damer
19:00 Mallbacken - Lidköping Elitettan
19:15 Stegeborg - Nyköpings BIS Svenska Cupen
19:30 Karlberg - Nordic United Ettan norra
19:30 Umeå - Sundsvall Elitettan
21:00 Spanien - Italien EM
fredag 21 juni
02:00 Argentina - Kanada Copa America
15:00 Slovakien - Ukraina EM
18:00 Polen - Österrike EM
21:00 Nederländerna - Frankrike EM
lördag 22 juni
02:00 Peru - Chile Copa America
15:00 Georgien - Tjeckien EM
18:00 Turkiet - Portugal EM
21:00 Belgien - Rumänien EM
00:00 Ecuador - Venezuela Copa America
söndag 23 juni
03:00 Mexiko - Jamaica Copa America
12:00 Karlstad - Piteå Ettan norra
13:00 Sunnanå - Bollstanäs Elitettan
13:00 Friska Viljor - Täby Ettan norra
13:00 Umeå - AFC Eskilstuna Ettan norra
15:00 Östersund - Utsikten Superettan
15:00 Oddevold - Degerfors Superettan
15:00 Piteå - Djurgården Allsvenskan, damer
15:00 AIK - Hammarby Allsvenskan, damer
15:00 Vittsjö - Växjö Allsvenskan, damer
15:00 Brage - Sundsvall Superettan
16:00 Oskarshamns AIK - Rosengård Ettan södra
16:00 Kristianstad - Linköping Allsvenskan, damer
16:00 Ljungskile - Olympic Ettan södra
17:00 Varbergs BoIS - Gefle Superettan
17:00 Skövde AIK - Sandvikens IF Superettan
17:00 IFK Eskilstuna - IFK Stocksund Svenska Cupen
17:00 Assyriska FF - Sollentuna Ettan norra
18:30 Espanyol - Oviedo LaLiga2
19:30 Gotham - Washington USA NWSL
21:00 Schweiz - Tyskland EM
21:00 Skottland - Ungern EM
00:00 USA - Bolivia Copa America
måndag 24 juni
03:00 Uruguay - Panama Copa America
19:00 Öster - Helsingborg Superettan
19:00 Landskrona - Örgryte Superettan
19:00 Örebro - Trelleborg Superettan
19:00 Örebro Syrianska - Karlstad Ettan norra
19:00 Trollhättan - Jönköpings Södra Ettan södra
19:00 Norrköping - Brommapojkarna Allsvenskan, damer
21:00 Albanien - Spanien EM
21:00 Kroatien - Italien EM
00:00 Colombia - Paraguay Copa America
tisdag 25 juni
03:00 Brasilien - Costa Rica Copa America
15:00 Gute - Vasalund Svenska Cupen
18:00 Frankrike - Polen EM
18:00 Nederländerna - Österrike EM
19:00 Herrestad - Vänersborgs IF Svenska Cupen
19:00 Haga - Boren Svenska Cupen
19:00 Kristianopel - IFK Hässleholm Svenska Cupen
19:00 Sunnersta - Järfälla Svenska Cupen
19:00 Lund - Torn Ettan södra
19:00 Zenith - Tvååker Svenska Cupen
21:00 England - Slovenien EM
21:00 Danmark - Serbien EM
00:00 Peru - Kanada Copa America
onsdag 26 juni
03:00 Chile - Argentina Copa America
18:00 Slovakien - Rumänien EM
18:00 Ukraina - Belgien EM
19:00 Skellefteå FF - Piteå Svenska Cupen
19:00 KIF Örebro - Häcken Allsvenskan, damer
19:00 Trelleborg - Rosengård Allsvenskan, damer
19:30 IFK Ostersund - Hudiksvall Svenska Cupen
21:00 Tjeckien - Turkiet EM
21:00 Georgien - Portugal EM
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 Malmö FF 13 10 2 1 25 32
2 Djurgårdens IF 12 8 1 3 13 25
3 Mjällby AIF 13 7 2 4 7 23
4 Hammarby IF 12 7 0 5 6 21
5 Gais 12 7 0 5 -1 21
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 BK Häcken 13 6 2 5 2 20
7 Halmstads BK 12 6 0 6 -2 18
8 AIK 12 5 2 5 -4 17
9 IF Elfsborg 13 5 1 7 1 16
10 IK Sirius 12 4 3 5 -1 15
11 IF Brommapojkarna 12 3 6 3 -2 15
12 IFK Värnamo 12 4 2 6 -4 14
13 IFK Göteborg 12 4 2 6 -6 14
14 IFK Norrköping 12 3 2 7 -17 11
15 Kalmar FF 12 3 1 8 -11 10
16 Västerås SK FK 12 2 2 8 -6 8