Fotbolls-EM 2024

Expedition EM – Är det maskerad eller?

ANNONS

Det är dags för nionde avsnittet av Expedition EM.
I del nio får Lovina och Jocke en riktig överraskning.
Se avsnittet här.

FotbollDirekt och SvenskaFans har slagit sig ihop med Bosse Andersson, sportchef i Djurgårdens IF, för sommarens bästa resa.

Tillsammans med ”Super-Bosse” och supportrar från SvenskaFans reser vi ned till Tyskland för att ta tempen på EM. I programmet Expedition EM kommer ni kunna följa Bosse och våra utsända på plats i Tyskland när vi träffar supportrar, hänger med på matchuppladdningar och tar tempen på EM-stämningen.

I del nio anländer trion anländer till sin nya bas i Meerbusch, där Lovina och Joakim får sig en riktig överraskning.

Under resans gång kommer vi plocka upp fans och bjuda på flera olika utmaningar till både Bosse och våra reportrar.

Expedition EM är en resa för våra läsare, och ni kommer kunna vara med och påverka, ställa frågor och interagera med Bosse och FD:s reportrar.

Följ Expedition EM på sajten, på våra sociala medier och på FanTV på Youtube – och häng med på sommarens bästa resa.

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
tisdag 16 juli
19:00 Skottland - Serbien Euro Women - Qualification - League B
19:00 Tyskland - Österrike EM-kval damer Grupp A
19:00 Sverige - England EM-kval damer Grupp A
19:00 Spanien - Belgien EM-kval damer Grupp A
20:45 Hibernian - Queen's Park Skotska Ligacupen
onsdag 17 juli
20:00 Hearts - Tottenham Träningsmatch
torsdag 18 juli
18:00 Paphos - Elfsborg UEFA Europa League
fredag 19 juli
19:00 B 93 - Kolding Danmark Division 1
19:00 Vendsyssel - FC Roskilde Danmark Division 1
19:00 Sirius - Malmö Allsvenskan
20:00 Nordsjälland - Ålborg Superligaen
lördag 20 juli
15:00 Gefle - Trelleborg Superettan
15:00 Oddevold - Helsingborg Superettan
15:00 Öster - Sundsvall Superettan
15:00 Värnamo - Häcken Allsvenskan
15:00 Kalmar - Djurgården Allsvenskan
16:00 Esbjerg - Odense Danmark Division 1
17:00 Örebro - Örgryte Superettan
17:30 Rapid Wien - Milan Träningsmatch
17:30 Brommapojkarna - Hammarby Allsvenskan
18:15 Dundee Utd - Ayr Skotska Ligacupen
söndag 21 juli
13:00 Östersund - Degerfors Superettan
13:00 Sandvikens IF - Utsikten Superettan
14:00 Silkeborg - SönderjyskE Superligaen
14:00 Norrköping - Halmstad Allsvenskan
15:00 Horsens - Fredericia Danmark Division 1
15:00 Skövde AIK - Brage Superettan
16:00 Hilleröd - Hobro Danmark Division 1
16:30 Elfsborg - Mjällby Allsvenskan
16:30 IFK Göteborg - Västerås SK Allsvenskan
18:00 Viborg - Bröndby Superligaen
måndag 22 juli
19:00 Varbergs BoIS - Landskrona Superettan
19:00 Gais - AIK Allsvenskan
tisdag 23 juli
20:45 Aberdeen - Airdrieonians Skotska Ligacupen
onsdag 24 juli
15:00 Argentina - Marocko OS
15:00 Uzbekistan Olympic - Spanien OS
17:00 Guinea - Nya Zeeland OS
17:00 Egypten - Dominikansla republiken OS
19:00 Irak - Ukraina OS
19:00 Japan - Paraguay OS
21:00 Frankrike - USA OS
21:00 Mali - Israel OS
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 Malmö FF 15 11 2 2 28 35
2 Djurgårdens IF 14 10 1 3 16 31
3 Mjällby AIF 15 9 2 4 9 29
4 BK Häcken 15 7 2 6 1 23
5 IF Elfsborg 15 7 1 7 6 22
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 Hammarby IF 14 7 1 6 5 22
7 Gais 14 7 1 6 -3 22
8 AIK 14 6 2 6 -4 20
9 IK Sirius 14 5 3 6 0 18
10 IF Brommapojkarna 14 4 6 4 -4 18
11 Halmstads BK 14 6 0 8 -7 18
12 IFK Värnamo 14 5 2 7 -3 17
13 IFK Göteborg 14 5 2 7 -7 17
14 Kalmar FF 14 4 1 9 -11 13
15 Västerås SK FK 14 3 2 9 -6 11
16 IFK Norrköping 14 3 2 9 -20 11