
Matchen avbruten – Belgien och Sverige vĂ€grade
Belgien-Sverige i EM-kvalet Àr avbruten och kommer inte att Äterupptas.
Sedan tvÄ svenskar blivit mördade i Bryssel sÄ vÀgrar helt sonika svenska spelarna och den landslagsledningen att fortsÀtta matchen.
â Just nu Ă€r det hĂ€r den sĂ€kraste platsen ni kan vara pĂ„, sĂ€ger speakern, enligt Sportbladet, till svenskarna som uppmanas att stanna kvar pĂ„ King Baudouin Stadiu.
Det Àr dramatiska bilder som ikvÀll kommer i frÄn Bryssel. I den belgiska huvudstaden sÄ har tvÄ svenskar i landslagströjor mördats i en skottlossning.
Bland annat uppges en video visa hur gĂ€rningsmannen gĂ„r till attack och ropar âAllahu akbarâ - och börjar skjuta.
DÄdet ska ha intrÀffat omkring 1,5 timmar före matchstarten mellan Belgien-Sverige.
ĂndĂ„ startade matchen och första halvleken genomfördes, trots allt.
â Vi har nĂ„tts av uppgifter om nĂ„gon form av attentat och kallats till ett möte med belgisk polis och arrangörer pĂ„ plats hĂ€r, sĂ€ger Svenska fotbollförbundets sĂ€kerhetschef Martin Fredman en halvtimme in i matchen.
â Nu Ă€r vi i en situation dĂ€r vi inte vet om matchen ska spelas klart. Just nu Ă€r vi trygga och sĂ€kra inne pĂ„ arenan. Det Ă€r anledningen till att vi spelar fotboll dĂ€r ute.
NÀr matchen vÀl bröts i halvtid sÄ skedde det genom att svenska landslagsledningen markerade att man inte ville fortsÀtta genom namn som Stefan Pettersson, Fredrik Reinfeldt, Stefan Dejemyr och HÄkan Sjöstrand.
Det ska ha hÄllits ett krismöte och enligt Viaplay sÄ togs sedan beslutet tillsammans med de svenska spelarna om att Sverige inte skulle fortsÀtta.
â Stanna kvar pĂ„ era platser. Just nu Ă€r det hĂ€r den sĂ€kraste platsen ni kan vara pĂ„ enligt belgisk polis. Vi följer hĂ€ndelseutvecklingen och Ă„terkommer till er med mer information, sĂ€ger en röst i högtalarsystemet kort efter beskedet om att matchen avbryts.
Den svenska lagkapten Victor Nillson Lindelöf berÀttar pÄ en presskonferens om hur de stÀllde sig att matchen stÀlldes in efter den fruktansvÀrda hÀndelsen.
â Vi var tydliga i halvtid efter att vi fĂ„tt information samt pratat med spelarna i laget och med de belgiska spelarna att matchen inte skulle spelas vidare. Vi har familj och vĂ€nner pĂ„ plats hĂ€r. Viktigt att fĂ„ kontakt med dom och se till att de Ă€r sĂ€kra.
Den hÀr artikeln handlar om: