Officiellt: AIK värvar Klara Ahnberg

AIK förstärker inför framtiden.
Gnaget meddelar idag att man gjort klart med Klara Ahnberg.
– Klara är en väldigt spännande ung spelare som vi nu får äran att se i AIK, säger sportchef Zinar Spindari
.

AIK har gjort klart med ett spännande namn för framtiden.
Solnaklubben meddelar denna måndag att 16-årige Klara Ahnberg ansluter, hon kommer närmast från division 1-klubben Boo FF.

– Jag är oerhört stolt och glad över att jag skrivit på detta kontrakt med AIK Fotboll. Samtliga i föreningen har skapat en trygg miljö för mig och jag har kommit in i F19 på ett väldigt bra sätt, och nu ser fram emot att kliva in med damlaget. Jag tycker om att vara med tjejerna och vi har väldigt roligt tillsammans. Jag är supertaggad på säsongen och jag hoppas att jag får chansen i damallsvenskan, säger hon.

Till en början kommer 16-åringen att inleda i AIK:s F19-lag.

– Klara är en väldigt spännande ung spelare som vi nu får äran att se i AIK. Det är en högerfotad ytter som är snabb, kraftfull och hårt arbetande vilket synts då hon trots sin unga ålder redan gjort många mål i seniorsammanhang. Utöver de färdigheterna är det även en väldigt ambitiös och social person, vilket också synts då hon varit lagkapten i sin landslagskull. Klara kommer till en början starta upp i F19 för att därefter kliva in i damlagets verksamhet.

På 36 matcher i division 1 så noterades hon för 13 mål, 16-åringen har även gjort 15 F17-landskamper för Sverige.

Video

Liverpool ångar vidare – besegrade City på bortaplan

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: