Uppgifter: Han är förstavalet som ersättare till Ederson
Ederson kan mycket väl vara på väg bort från Manchester City i sommar.
Nu menar Foot Mercato att den ljusblå Manchester-klubben har hittat sitt förstaval för att ersätta brassen.
Detta i form av Portos Diogo Costa.
Edersons framtid i Manchester City är oviss. Den brasilianska keepern har vaktat kassen i de ljusblå sedan 2017 men kan nu vara på väg bort.
Uppgifter har nämligen gjort gällande att det finns ett starkt intresse för 31-åringen i Saudiarabien där både Al-Hilal, Al Nassr och Al-Ittihad sägs vara ute efter målvakten inför den kommande säsongen.
Således kan City tänkas behöva en ersättare – som sägs vara villiga att släppa brassen till sommaren.
Enligt Foot Mercato har klubben hittat sin favorit. Detta i form av Portos Diogo Costa, 25, som också är given i det Portugisiska landslaget.
Vidare skriver Foot Mercato om att Citys ledning ska ha inlett samtal med de berörda parterna i hopp om att närma sig en affär i sommar.
I Porto står Costa noterad för 187 matcher i vilka han har hållit nollan i 79 av dem. Han har kontrakt med Porto till och med sommaren 2027.
I Portugal har 25-åringen vaktat kassen 32 gånger.
Den här artikeln handlar om: