”Vinner de inte sina två nästa matcher får han sparken”

Så säger den tidigare storspelaren Paul Merson till Sky Sports.
Personen han pratar om är Chelseas tränare Enzo Maresca.
Matcherna det handlar om är mot Southampton och Leicester.

Chelseas form är sviktande. På de fem senaste matcherna har Enzo Marescas lag endast vunnit en, mot West Ham i början av februari.

I Premier League befinner sig ”The Blues” på en sjundeplats och har endast en poäng upp till Manchester City på Champions League-plats.

Trots det är den tidigare storspelaren, Paul Merson, obarmhärtig i sin analys.

”Om de inte vinner sina två nästa matcher kommer inte tränaren att vara kvar”, säger han enligt Sky Sports.

Anledningen bakom detta? Att Chelsea ställs mot tabelljumbon och nästjumbon i Premier League.

”De spelar mot två av de sämsta lagen i Premier League på jag vet inte hur länge i Southampton och Leicester. Så, om de inte vinner de två matcherna, ska det mycket till om han har kvar sitt jobb”.

Paul Merson spelade under sin karriär bland annat 327 matcher för Arsenal och 117 matcher för Aston Villa. Han gjorde även 21 A-landskamper för England.

Matchen mellan Southampton och Chelsea spelas ikväll, tisdag, med avspark 21.15.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: