Viktor Frodig inför sista cupmatchen: ”Vill bevisa någonting”

Viktor Frodig utnämndes till superettans bästa målvakt 2024.
I årets upplaga av svenska cupen har det gått sämre för hans IK Brage och nu väntar en sista match möt Örgryte.
– När domaren blåser igång matchen vill man alltid vinna, säger 27-åringen till FotbollDirekt.

Under lördagen spelar IK Brage sin sista gruppspelsmatch möt Örgryte Klubben från Borlänge kan inte ta sig vidare då Elfsborg och BP gör upp om vem som går till kvartsinal. Trots det ser lagets målvakt Viktor Frodig positivt på deras cup-resa.

– Vi har gjort två bra matcher hittills, synd att vi inte fick in en boll mot Elfsborg eller en mot BP och lyckas vinna, men sett över 90 minuter har vi gjort det bra, säger Frodig till FotbollDirekt.

Tankarna inför sista matchen mot Örgryte?
– Det känns bra, vi har tränat på bra. Det är en konkurrent till oss i superettan så det är klart att vi vill åka dit och bevisa någonting.

Han fortsätter:
– Sen är det klart att vi villa vinna varje match. När domaren blåser igång matchen vill man alltid vinna.

Trots ett tidigt uttåg har laget visat prov på en stark defensiv menar målvakten. Brage har endast släppt in ett mål under de första två cupmatcherna. Något Viktor Frodig ser som en positiv utveckling.

– Det jag kan berömma är försvarsspelet, det känns som att vi har satt det direkt.
– Grabbarna framför mig har gjort ett bra jobb. Vi har inte släppt in så mycket chanser. Mot BP var det väll ett skott på mål och någon ribbträff. Mot Elfsborg var det samma sak, vi släppte inte till så mycket så jag tycker att vi har gjort det bra med positioneringen och surret med lagkamraterna.

Laget gick in i cupen med inställningen att ha kul, samtidigt som vinna alltid är den första prioriteringen.

– Cupen är alltid kul att kliva in i när man får möta olika motstånd år till år. Vi som superettan-klubb får möta lag från allsvenskan och sådana matcher är extremt roliga. Tidigare år har vi mött Djurgården och Bajen och nu fick vi Elfsborg som var en rolig match.

Viktor Frodig, som kom till Borlänge-klubben inför säsongen 2021, tilldelades priset som seriens bästa målvakt förra året. Trots det vill han bara blicka framåt.

– Det var jävligt kul att bli utnämnd till det och jag vill bara jobba vidare och utvecklas ännu mer. 
– Jag vill inte på något sätt sväva iväg och tro någonting speciellt, jag vill fortsätta jobba hårt och göra en minst lika bra säsong i år.

IK Brage slutade på en åttondeplats efter en mellansäsong i superettan under förra året. Ambitionerna hos den rutinerade målvakten är att hjälpa laget att ta sig till en topplacering och förhoppningsvis allsvenskt spel.

– Vi vill vara bättre än förra året där vi slutade åtta. Vi gjorde lite för lite mål, vår offensiv var inte jättebra så den vi vill vi förbättra.

IK Brage spelar sin sista cup-match borta mot Göteborgslaget Örgryte IS. Matchen drar igång 13.00 på lördagen.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: