Bekräftat: Williams skriver tioårskontrakt med Athletic

Nico Williams skriver ett tioårskontrakt med Athletic.
Han förlänger därmed till 2035.
– Jag är där jag vill vara, säger han i ett uttalande.


Under en längre period har det ryktats om att storklubben Barcelona är ute efter Nico Willians, 22. För en tid sedan kom det uppgifter om att Barcelona och Williams hade en överenskommelse för ramarna om ett kontrakt.

Men så blir det inte.

Nico Williams stannar I Athletic. Ytterforwarden har skrivit på ett kontrakt som sträcker sig till 2035, vilket är ett tioårskontrakt.

– När beslut behöver fattas är hjärtat det som väger tyngst för mig. Jag är där jag vill vara, med mitt folk och det här är min stad, säger Williams i ett uttalande. 

Den nya utköpsklausulen ligger runt 90 miljoner euro, det vill säga ungefär en miljard svenska kronor.

Williams var en nyckelspelare när Spanien vann EM-guld och förra säsongen stod han för fem mål och fem assist på 29 matcher i La Liga.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: