FC Stockholm Internazionale formstarka svit fortsätter efter 3–1 mot Örebro Syrianska

Följ Fotbolldirekt på

Google news

  • FC Stockholm Internazionale-seger med 3–1 mot Örebro Syrianska
  • FC Stockholm Internazionales Lukas Sunesson tvåmålsskytt
  • Rasmus Allbäck avgjorde för FC Stockholm Internazionale

Det blev 3–1 (1–0) när FC Stockholm Internazionale mötte Örebro Syrianska på lördagen hemma på Hammarby IP. Det innebar åtta raka matcher utan förlust för FC Stockholm Internazionale i Ettan norra herr.

– Matchen mot Örebro Syrianska var tuff – de stod upp bra och gav oss en del att jobba med – men jag tycker vi visar både tålamod och kvalitet över 90 minuter. Det är extra kul att Sunesson kliver fram och gör två mål, det ger honom självförtroende och visar hur viktig han är för oss offensivt. Och kul att se Allbäck – han såg riktigt fin ut och bidrog med energi och smarta lösningar. 3–1 är ett starkt resultat, och vi tar med oss det in i nästa match, kommenterade FC Stockholm Internazionales ledare Anton Solem efter matchen.

Örebro Syrianskas assisterande tränare Kenneth Blomberg:

– Två lag från varsin ände av tabellen. Ska vi ha en möjlighet att få med oss poäng i den här typen av matcher så behöver vi göra en absolut topprestation i försvarsspelet, samtidigt som vi tar vara på de lägen som vi får. Idag lyckas vi inte med det och FC Stockholm vinner rättvist. Vi tar med oss några positiva delar och jobbar vidare med att utveckla vårt anfallsspel.

FC Stockholm Internazionales Lukas Sunesson tvåmålsskytt

Matchen fick ingen riktig karaktär förrän FC Stockholm Internazionale tog ledningen efter en knapp halvtimmes spel, genom Lukas Sunesson. Först med åtta minuter kvar att spela ökade FC Stockholm Internazionale ledningen genom Rasmus Allbäck.

Med fem minuter kvar att spela ökade FC Stockholm Internazionale ledningen genom Lukas Sunesson.

Örebro Syrianska reducerade till 3–1 bara fem minuter senare genom Konrad Gustafsson. Men mer än så orkade Örebro Syrianska inte med.

I tabellen innebär det här att FC Stockholm Internazionale nu ligger på andra plats. Örebro Syrianska är på 13:e plats.

När lagen senast möttes vann Stockholm Internazionale med 2–1.

I nästa omgång har FC Stockholm Internazionale Hammarby TFF borta på Hammarby IP, måndag 11 augusti 19.00. Örebro Syrianska spelar hemma mot Stocksund lördag 9 augusti 13.00.

FC Stockholm Internazionale–Örebro Syrianska 3–1 (1–0)

Ettan norra herr, Hammarby IP

Mål: 1–0 (28) Lukas Sunesson, 2–0 (82) Rasmus Allbäck, 3–0 (85) Lukas Sunesson, 3–1 (90) Konrad Gustafsson.

Form senaste fem matcherna (segrar-oavgjorda-förluster):

FC Stockholm Internazionale: 2-3-0

Örebro Syrianska: 1-1-3

Nästa match:

FC Stockholm Internazionale: Hammarby Talang FF, borta, 11 augusti

Örebro Syrianska: IFK Stocksund, hemma, 9 augusti

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: