Magnus Eriksson var mycket nöjd och stolt efter Djurgårdens seger mot Malmö

Google news logo

Följ Fotbolldirekt på

Google news

Djurgården utklassade Malmö FF på Tele2 Arena i kväll. Blårändernas lagkapten var mycket nöjd efter matchen.

– Det var väl ungefär det här man hoppades på när man gick upp i morse. Det var en bra och väl genomförd match, säger Magnus Eriksson till Discovery +.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Efter två matcher i rad utan seger tog Djurgården en välbehövlig och övertygande sådan i kväll.

Blåränderna krossade Malmö FF på Tele2 Arena och vann med hela 4-0.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

– Äntligen fick vi tre poäng, oavsett laget vi mötte. Jag är så glad för allas skull i dag, spelar ingen roll om jag gjorde mål eller inte, säger Joel Asoro till Discovery + efter matchen.

Hemmalagets lagkapten, Magnus Eriksson, var mycket stolt över sitt lags prestation.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

– Jäkligt stolt över grabbarna. De saknar en hel del spelare, men om vi går ut och ställer ut skorna kör de över oss. Vi behöver göra jobbet i 90 minuter, och vi kontrollerar matchen jättebra. Efter tredje målet känns det kassaskåpssäkert, säger han till Discovery +.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Nästa match för Djurgården är på söndag, då man reser ner till Småland för att ta sig an Kalmar FF.

Tsimikas cuphjälte för Liverpool – avgjorde straffdramat

 

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: