Grezlak om Larsson: ”Kommer definitivt bidra med de erfarenheterna”

Jordan Larsson blev klar för AIK. En spelare som lovordas av tränare Bartosz Grzelak. 

– Jag tror definitivt att han kommer komma in i ett tidigt stadium och bidra i vår trupp, säger Bartosz Grzelak på AIK:s hemsida. 

När AIK inte landade John Guidetti innan våren så värvade de in Jordan Larsson. Den förre IFK Norrköping- och Helsingborgs IF-spelaren är på lån från ryska Spartak Moskva fram till 30 juni.

Till helgens möte mot IFK Norrköping är det oklart om han kommer till spel. Vad som är säkert är att tränare Bartosz Grzelak har bra koll på 24-åringens kvaliteter.

- Jordan är en erfaren spelare som har spelat i allsvenskan, utomlands och i landslaget. Han kommer definitivt bidra med de erfarenheterna. Han är trygg i sig själv och en spelare med mycket energi, säger Grzelak på AIK:s hemsida och fortsätter:

- Han har spetskvaliteter i en god avslutare, bra samspel med lagkamrater och bra i djupled. 

Den här säsongen har Larsson gjort 2 mål på 23 matcher i Spartak Moskva. Säsongen innan gick det betydligt bättre när det blev hela 15 mål och fem assist på 30 matcher.

- Han har väldigt mycket och de måste man ha för att få de framgångar han har haft i sin karriär. Jag tror definitivt att han komma in i ett tidigt stadium och bidra till vår trupp. Han känner många sen tidigare. Det känns bra. 

PATRICK EKWALL INFÖR ALLSVENSKAN - MED BARTOSZ GREZELAK

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: