DjurgĂ„rden bĂ€st just nu – men har t r e problem

Google news logo

Följ Fotbolldirekt pÄ

Google news

Tolv matcher kvar och DjurgÄrden leder allsvenskan.


För att stanna?

Den frĂ„gan Ă€r det förstĂ„s omöjligt att svar pĂ„. Men det Ă€r tydligt att det kommer krĂ€vas vĂ€ldigt mycket om man ska ha DjurgĂ„rden bakom sig nĂ€r seren Ă€r slut.
Det gÄr förstÄs att rycka pÄ axlar efter 1-0 mot ett avstÀngningsdrabbat och allmÀnt smÄtt förvirrat motstÄnd (ge mig det lagets spelidé pÄ ett papper, den som kan).

Men i BorĂ„s Ă€r Elfsborg  svĂ„rslagna.

Hammarby, HĂ€cken och Norrköping har varit dĂ€r utan att vinna i Ă„r. Fram till den hĂ€r omgĂ„ngen hade Elfsborg inte förlorat hemma. Men mot DjurgĂ„rden hade de – sett över hela matchen – inte mycket att hĂ€mta.
För sÄ bra Àr Kim Bergstrands och Thomas Lagerlöfs jÀrnkaminer just nu. De har skapat ett lag i harmoni, stabilt som berg i centrallinjerna, homogent i varenda bollkontakt och rörelse.
KĂ€nslan Ă€r att djurgĂ„rdsspelarna inte springer omkring och tĂ€nker sĂ„ mycket – det flyter bara pĂ„ och det flyter smidigt, lĂ€tt och med en jĂ€kla fart understundom.

Nu hade Elfsborg en period över 10-12 minuter i andra halvlek dÄ de tillÀts att sticka upp, men i övrigt hade DjurgÄrden fullstÀndig kontroll pÄ den hÀr matchen. Genom att göra den till sin match, efter deras villkor och spelidé; vÀldigt imponerande.
Hur lÄngt kan det rÀcka?

Ja, det Àr inte omöjligt att det rÀcker hela vÀgen.
SÄ hÄr lÄngt har detta DjurgÄrden en poÀng mer Àn bÄde Malmö FF och AIK. De har exakt samma mÄlskillnad (29-12) som förhandsfavoriten Malmö och de har slÀppt in blott fyra mÄl pÄ bortaplan.

Det talar sitt tydliga sprÄk om nu nÄgon anser att vare sig spel eller trupp gör det.
DjurgÄrden har bara haft ett problem. Som Àr tvÄ. Eller tre:
AIK, Hammarby och Derbyspöket.
För sÄ hÀr lÄngt har DjurgÄrden förlorat tvÄ matcher och de Àr förstÄs i vÄrens 08-derbyn.
De mÄste skaka av sig det spöket i höst, inte minst eftersom AIK och Hammarby dessutom Àr nÀra konkurrenter i guldjakten.
Men DjurgÄrden har andra fördelar nÀr framförallt AIK och Malmö FF jagar framgÄngar i Europa. Det kan förvisso ta slut om tvÄ veckor, men ocksÄ bli skiftarbete under hela hösten.

DjurgÄrden har bara allsvenskan att fundera över. Vilket ocksÄ innebÀr att de kan gÄ runt pÄ en trupp som Àr förhÄllandevis tunn och dÀr det inte finns mÀngder att ösa av efter plats 14 och 15. Framförallt pÄ vissa positioner, ponera om Buya Touray gÄr sönder till exempel.
Men överlag ser jag ett guldlag i DjurgÄrden, lika mycket som jag ser det hos Malmö och AIK.
Just exakt idag kÀnns DjurgÄrden snarare som allsvenskans bÀsta lag.
Som om det skulle vara en överraskning; ta en titt i tabellen.

***
Hur svÄrt kan det vara att utse EN strafflÀggare?
Nu visade det sig att Martin Broberg, Carlos Strandberg och Filip Rogic konkurrerade om den straff som Broberg drog över mot IFK Göteborg (2-2)

Det kan ju hÀnda och sjÀlvklart trodde Broberg att han skulle trycka in den.
I en vĂ€rld dĂ€r spelare tĂ€nker vĂ€ldigt mycket pĂ„ sig sjĂ€lva och sina egna stats eller möjligen en bild eller tvĂ„ pĂ„ en YouTube-skrytrulle sĂ„ blir det lĂ€tt lite komiskt nĂ€r spelare ska ”tjafsa” om vem som ska slĂ„ straffar, vilket vi sett nĂ„gra gĂ„nger i Ă„r, i allsvenskan och andra ligor.
Ja, vi sÄg det till och med pÄ en Eskilstuna-frispark i vÄras.

Vad Ă€r det för fel pĂ„ att bara utse EN strafflĂ€ggare? En trĂ€nare som pekar med hela handen och sĂ€ger ”du tar straffen” och Ă€r det sĂ„ att den spelaren INTE vill sĂ„ lĂ€mnar han över bollen till nĂ„gon annan.
Nu uppstÄr situationer som bara kÀnns smÄtt ovÀrdiga.

***
Det Àr nÄgot med DjurgÄrdens trÀnare, Kim Bergstrand, som gör att han stÀndigt framstÄr som arg och irriterad.
Oavsett situation.
NÀr alla djurgÄrdare jublade över serieledning, sen laget gjort en fin match och vunnit sÄ fick han en frÄga om vad han kÀnde efter matchen av CMores Patrik Westberg.
Bergstrand svarade ilsket att han var glad över att ingen av hans spelare dog (!) för att han kÀnde att Elfsborg spelat fult och var inte överraskad över att de Àr allsvenskans mest varnade lag.

Var det verkligen exakt vad Kim Bergstrand kÀnde nÀr han sÄg sitt lag fira bland fansen vid ena kortsidan?
Det Àr ju lite udda, trots allt.

***
OmgÄng 21: Malmö FF-DjurgÄrden
OmgÄng 22: AIK-DjurgÄrden
Det Àr om ett par veckor och bara nÄgra av de godbitar som den hÀr allsvenska hösten har att bjuda pÄ.

Den hÀr artikeln handlar om:

Dela artikel: