Ett besked som MFF-fansen kan jubla över

Google news logo

Följ Fotbolldirekt på

Google news

På fredag kickar Malmö FF igång matchsäsongen för 2019 med träningsfight mot IFK Malmö. Nu meddelar Sydsvenskan att de kommer tv-sända drabbningen på webben.

Om en månad spelar Malmö FF sextondelsfinal i Europa League mot Chelsea. Som uppladdning reser de i slutet av januari till Marbella för att drillas mot Krasnodar och Dynamo Kiev.

Redan på fredag inleds dock matchsäsongen för 2019 – mot IFK Malmö på Stadionområdet. För de MFF-fans som inte kan vara på plats klockan 17 på fredag kommer nu ett glatt besked.

Sydsvenskan meddelar nämligen att de kommer tv-sända matchen på webben. Det kommer att kosta 79 kronor att se drabbningen mellan de två Malmölagen.

– Det är ju inget snack om att Malmö FF är en av Sveriges hetaste klubbar och självklart vill ge den bästa MFF-bevakningen till våra läsare och tittare. Vi är glada att kunna erbjuda den här matchen, säger tidningens redaktionschef Marcus Ekdahl.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: