DjurgÄrden svarade pÄ agentens flirt

Google news logo

Följ Fotbolldirekt pÄ

Google news

Sölvi Ottesen Ă€r klubblös efter att ha spelat ut sitt kontrakt med FC Köpenhamn. Nu visar det sig att DjurgĂ„rden försökte vĂ€rva tillbaka sin förre försvarare tidigare i Ă„r. Det rann ut i sanden dĂ„, men

– Sverige skulle kunna vara intressant. Vi stĂ€nger inga dörrar, sĂ€ger Ottesens agent Jacob Gregersen till FotbollDirekt.se.

Sölvi Ottesen lÀmnade DjurgÄrden för Danmark och SönderjyskE 2008. TvÄ Är senare gick flyttlasset till storklubben FC Köpenhamn, dÀr han till en början fick en hel del speltid.

Men allteftersom har den 29-Ă„rige islĂ€nningen fallit i frĂ„n, och önskan om att lĂ€mna FCK har funnits lĂ€nge – hans dĂ„varande agent öppnade redan i november för flytt. Men Ottesen blev kvar. Sista kontraktsĂ„ret blev det bara sex matcher hos den danska suverĂ€nen.

DĂ€ribland DjurgĂ„rden – enligt uppgifter till FotbollDirekt sĂ„ kom Dif med ett förslag sĂ„ sent som i mars, efter att Joona Toivio blev klar för Molde och man sökte ersĂ€ttare. Det blev ingenting dĂ„, eftersom DjurgĂ„rden inte var nĂ€ra att matcha lönen i FCK, uppger FD:s kĂ€llor.

Nu Ă€r han klubblös sedan nĂ„gra veckor – Ottesen Ă€r pĂ„ Island för VM-kval med landslaget, och hans agent Jacob Gregersen sĂ€ger att det inte finns nĂ„got att ta stĂ€llning till.

– Nej, det finns inget konkret, och det intresse som finns vill jag inte kommentera. Just nu Ă€r han pĂ„ Island och koncentrerar sig pĂ„ landslaget, det Ă€r ingen brĂ„dska, sĂ€ger Gregersen till FotbollDirekt.se.

Uppgifterna om att DjurgÄrden ville ha Ottesen i vÄras vill han inte heller kommentera:

– Nej, vilka klubbar som varit intresserade, eller Ă€r intresserade nu, det kommer jag inte kommentera.

Klart Àr att Ottesen Àr klar i Danmark. Efter att ha varit i landets avgjort största klubb sÄ ser han inga alternativ som Àr tillrÀckligt intressanta i Superligan.

– Han har en önskan om att komma söderut nu. Det Ă€r tre faktorer som Ă€r viktiga – sportsligt, socialt och ekonomiskt. Finns alla de tre grejerna i ett paket sĂ„ Ă€r det intressant.

– Vi utesluter inte Sverige heller, han trivdes bra i Stockholm nĂ€r han var dĂ€r. Men det Ă€r inte högsta prioritet.

Den hÀr artikeln handlar om:

Dela artikel: