John Wenham vill se fler Kulusevski-värvningar

  • Webbredaktör

    Följ Fotbolldirekt på

    Google news

    Dejan Kulusevski har gjort otrolig succé i Tottenham. Så pass stor succé att Tottenham-experten John Wenham menar på att eventuella januarivärvningar måste hålla samma klass som svensken.

    Det för i januari ifjol som Dejan Kulusevski gick på lån till Tottenham Hotspurs. Svensken har gjort otrolig succé i England och hittills har han noterats för sex mål och 13 assist på 32 matcher i klubben.

    Snart öppnar övergångsfönstret igen och Tottenham-experten John Wenham menar på att ifall klubben vill förstärka i januari måste spelarna som värvas hålla samma klass som Kulusevski.

    – Det behövs spelare som kommer in och gör skillnad på en gång. Värvningarna i januari måste vara på samma nivå som värvningarna för ett år sedan. Allt annat vore ett misstag, säger han till Football Insider.

    – Det måste vara spelare som Kulusevski och (Rodrigo) Bentancur, spelare av fenomenal kvalitet som kan komma in och hjälpa till omgående.

    Ifall Tottenham gör några värvningar i januari återstår att se.

    Ronaldo om avstängningen från klubben: "Kände mig väldigt sviken"

     

    Den här artikeln handlar om:

    Dela artikel: