
Officiellt: Svensson skriver långt avtal med Sirius
Victor Svensson flyttas upp till IK Sirius A-lag på permanent basis.
Under onsdagen meddelar Uppsalaklubben att 18-åringen har skrivit ett kontrakt till slutet av 2029.
– Jag är glad och tacksam för den här möjligheten, säger Svensson till Sirius.
Efter två allsvenska framträdanden på tre omgångar belönas Victor Svensson, 18, med ett A-lagskontrakt.
Under onsdagen meddelar IK Sirius att de har skrivit ett kontrakt med 18-åringen som sträcker sig till slutet av säsongen 2029.
Förra året lämnade Svensson Dalkurd för spel i Uppsalaklubbens P19-lag. Nu är det färdigspelat i akademisammanhang, vilket mittfältaren gläds åt.
– Det är framför allt väldigt roligt att få skriva på ett senioravtal med Sirius. Sedan jag kom till klubben har det här såklart varit ett av mina mål, så jag är glad och tacksam för den här möjligheten, säger han till Sirius hemsida och fortsätter:
– Det är bara att fortsätta med det jag gör. Förhoppningsvis kommer fler chanser att komma framöver och då gäller det att vara redo och ta vara på möjligheterna som uppstår. Som spelare känner jag att jag behöver ta mer plats på planen och våga styra mina medspelare ännu mer i min roll på planen.
Sirius chef för herrlaget, Jonathan Ederström:
– Vesslan har verkligen tagit chansen när han har fått den. Han är mogen för sin ålder och jobbar extremt hårt för att bli lite bättre varje dag. På planen sticker han ut med sin defensiva spelförståelse och förmåga att vinna bollen, vilket gör honom till en spelare som man gillar att ha i sitt eget lag. Allsvenska debuten är redan avklarad och nu ska det bli spännande att följa hans utveckling de kommande åren, säger Ederström till klubben.
Matcherna med IK Sirius A-lag i tävlingssammanhang är tre till antalet. Totalt sett har det blivit sju minuter fotboll i år för 18-åringen.
Video
Andreas Engelmark om tränarmarknaden: ”Tror alla förstår spelets regler”
Den här artikeln handlar om: