
Sundhages Schweiz historiskt usla – profilen: ”Jag får damp”
Det blev förlust mot Norge i EM-premiären för Schweiz.
Det är första gången sedan 1997 som en EM-värdnation har förlorat premiärmatchen.
– Jag känner frustration. Jag är en gammal kärring som gillar fair play, sa en irriterad Pia Sundhage efter matchen mot Norge.
Video
Domanski Lyfors: "Känns som man lever igen"
Under onsdagskvällen drog EM 2025 i gång, men för värdnationen Schweiz blev det inte en succéartad premiär. Förbundskapten Pia Sundhages Schweiz tog ledningen mot Norge men tappade till förlust i EM-premiären.
I slutet av matchen drog Norge ned på tempot betänkligt – något som fick Sundhage att rasa.
– Jag känner frustration. Jag är en gammal kärring som gillar fair play. Så det kan vara bättre, sa hon i SVT:s sändning.
– Pia är inte alls något fan av det, hon blir jätteirriterad och det fattar jag. De flesta lagen i Europa gör ju det nu. Det är jättefrustrerande om man är det ”andra laget” men jag fattar att lag gör det, fyllde den tidigare Hammarby-stjärnan Smilla Vallotto i enligt Sportbladet.
Premiärförlusten gjorde Schweiz historiskt. Nationen blev den första EM-värden att förlora sin inledande match på tolv mästerskap.
Vallotto fortsatte rasa över Norges maskande i slutminuterna:
– Jag får damp, men så är det. Cynismen inom damfotbollen blir bara större men det är vad det är, sa hon enligt Sportbladet.
Matchen mellan Schweiz och Norge slutade 1–2. För Schweiz väntar Island på söndag den 6 juli, medan Norge ställs mot Finland samma dag.
Den här artikeln handlar om: