SlĂ„r ned snack om krismöte: ”Distansera oss frĂ„n det uttrycket”
KrÀftgÄng i allsvenskan och indragna i bottenstriden.
DÄ kom tidigare i veckan rubriker om att BK HÀcken hÄllit ett krismöte.
Den bilden och den rubriceringen av mötet hÄller dock inte Simon Gustafson med om.
â Till att börja med kan jag börja med att distansera oss frĂ„n det uttrycket som du anvĂ€nder. Möten har vi hela tiden dagligen, det var ett sĂ„dant vi hade, sĂ€ger han till FD.

BK HÀcken gÄr tungt i allsvenskan. Hisingeklubben har förlorat tre raka matcher och totalt sedan Äterstarten efter sommaruppehÄllet har det bara blivit tre segrar i allsvenskan.
Detta har gjort att man pĂ„ allvar dragits in i bottenstriden och tidigare i veckan kom det rapporter om att man hĂ„llit ett âkrismöteâ.
â Det var ett bra möte tycker jag. Det handlade om att se nyktert pĂ„ situationen, utan att gĂ„r in pĂ„ vad vi sa. Jag tycker att vi har en öppen kultur redan och det Ă€r inte sĂ„ att jag tror att ett möte ska lösa saker, för det Ă€r fortfarande det vi gör i vardagen som skapar utfallet pĂ„ matcherna. DĂ€r Ă€r fokuset, sa fotbollschef Martin Ericsson till GP om mötet.
Att det just skulle ha varit ett âkrismöteâ Ă€r ingen bild som Simon Gustafson delar.
â Till att börja med kan jag börja med att distansera oss frĂ„n det uttrycket som du anvĂ€nder. Möten har vi hela tiden dagligen, det var ett sĂ„dant vi hade. Sen att innehĂ„llet varierar beroende pĂ„ hur vĂ„ra prestationer ser ut och vĂ„ra resultat Ă€r givet sĂ„klart. Men som sagt, jag vill distansera oss frĂ„n det, sĂ€ger han till FotbollDirekt och fortsĂ€tter:
â Sen Ă€r det klart att vi Ă€r i en tuff position, som har varit en trend under en lĂ€ngre tid den hĂ€r sĂ€songen, dĂ€r vi har haft stora utmaningar pĂ„ olika sĂ€tt. Men vi kommer att fortsĂ€tta göra allt vi kan för att förĂ€ndra vĂ„r trend och prestera sĂ„ bra som möjligt, med start pĂ„ lördag.
âDet lĂ„ter klyschigt men hela tiden Ă€r fokuset pĂ„ nĂ€sta matchâ
BK HÀcken gÄr som sagt svagt pÄ hemmaplan, men ute i Europa har man gjort det bra och nÀsta torsdag sÄ kliver man in i ligafasen i Europa Conference League.
Bottenstrid i allsvenskan, men ligaspel i Europa lÄter som en mÀrklig blandning, men enligt Gustafson Àr det inget man pÄverkas allt för mycket av.
â Nja, lite grann. Det lĂ„ter klyschigt men hela tiden Ă€r fokuset pĂ„ nĂ€sta match. Att nĂ€sta match varierar mellan som du sĂ€ger, bottenstrid i allsvenskan och ligaspel i Europa, det Ă€r lite speciellt, men det förĂ€ndrar inte nĂ„got för oss som spelare och grupp utan det handlar om att vi ska förbereda oss sĂ„ bra som möjligt för varje kommande match och ta en i taget, sĂ€ger han.
Har du i din kaptensroll Àndrats nÄgot, kanske hur du hanterar gruppen eller sÄ sett till det lÀget ni befinner er i eller kör du pÄ som vanligt?
â Det Ă€r en fin balans mellan hur man anpassar sig efter hur situationen Ă€r hela tiden, att man Ă€r tillrĂ€ckligt förĂ€nderlig och öppen för saker som hĂ€nder, men att man samtidigt behĂ„ller sin trovĂ€rdighet, Ă€r sig sjĂ€lv och försöker förhĂ„lla sig pĂ„ bĂ€sta möjliga sĂ€tt hela tiden. Det Ă€r klart att det kan variera lite, men det Ă€r inga stora grejer som förĂ€ndras hur jag tycker att man ska vara bĂ€sta möjliga ledargestalt. Det Ă€r likadant i bĂ„de fram- och motgĂ„ng.
Den viktigaste frÄgan för BK HÀcken Àr sÄklart nu, hur ska denna dystra trend i allsvenskan brytas? NÄgot enkelt svar finns nog dock inte pÄ den frÄgan.
â Det Ă€r en bra frĂ„ga, svĂ„rare svar. Det Ă€r ett komplext spel fotboll, det Ă€r mĂ„nga inblandade, mycket saker som hĂ€nder hela tiden och sĂ„ har man motstĂ„ndare ocksĂ„. Men det handlar om att vi, som jag alltid pratar om, gör det vi kan kontrollera sĂ„ bra som möjligt, verkligen förbereder oss pĂ„ bĂ€sta sĂ€tt. Sen finns det jĂ€ttemycket rent fotbollsmĂ€ssiga saker som vi har fokus pĂ„ inför den hĂ€r matchen, som vi skruvar pĂ„ hela tiden, men i grunden, tro pĂ„ det vi gör och en rejĂ€l dos av ödmjukhet.
Den hÀr artikeln handlar om:






