Edvardsen med nytt mål mot PSV Eindhoven

I onsdags slog Victor Edvardsen till i cupsemifinalen mot PSV Eindhoven.
Under lördagens ställdes hans lag mot PSV för andra gången på fyra dagar.

Då slog anfallaren till med ett nytt mål i 3-2-segern.


Den tidigare Degerfors- och Djurgården-spelaren Victor Edvardsen, 29, har spelat så gott som allt för sitt Go Ahead Eagles i år.

Poängmässigt stod svensken, inför onsdagens cupsemifinal mot PSV Eindhoven, på fem mål och fyra assist.

Då anfallaren gjorde 2-0 för ”Örnarna” bröt han en över två månader lång måltorka.

Den matchen vann Go Ahead Eagles med 2-1 och idag, lördag, var det dags för lagen att ställas mot varandra igen – men i ligan.

Inte nog med att 29-åringen skulle göra mål, han assisterade även till Oliver Antmans 1-0-mål i den första halvleken.

Efter att bortalaget vänt 1-0 till 1-2 skulle också Edvardsen kliva fram och kvittera matchen med en kvart kvar att spela.

Det var även anfallarens sjätte mål i Eredivisie denna säsong.

Med tre ordinare minuter kvar gjorde Antman sitt andra mål för kvällen och knep således segern för Go Ahead Eagles.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: