Viktor Gyökeres hattrick-skytt för Sporting

Sex minuter.
Mer än så behövde inte Viktor Gyökeres innan han gjorde mål.
Därefter slog han till med sitt 50:e och 51:a mål för Sporting innan en timme var spelad.

I måndags gjorde han sitt 48:e mål denna säsong.

Sex minuter in i kvällens match mellan Boavista och Sporting gjorde han sitt 49:e.

Viktor Gyökeres behövde bara sex minuter innan han höll sig framme och stötte in ett inspel från nära håll.

Som om det inte vore nog med att den svenske anfallaren har gjort 49 (!) mål denna säsong har han dessutom gjort det på 48 matcher.

På tilläggstid i den första halvleken skulle också mål nummer 50 komma. Detta efter att han tagit emot en boll till vänster i planen, vikt in och förbi en spelare och dunkat in bollen vid den högra stolpen.

Fem minuter in i den andra halvleken gjorde han mål nummer tre i matchen. Detta efter att han löpt sig fri mot målvakten och placerat in bollen mellan benen på keepern.

Tabellmässigt innebär Gyökeres ledningsmål att Sporting återtar förstaplatsen från Benfica – på samma poäng.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: